Tymi kwiatami zachwyci się każdy przechodzień. Trzeba tylko odpowiednio o nie zadbać

Oto jedna z najpopularniejszych roślin ozdobnych, którą Polacy uwielbiają. Zachwyca okazałymi, różnokolorowymi kwiatostanami, ale wymaga specjalnej uprawy. Jak dbać o tę roślinę? Mamy na to sprawdzone sposoby.

Jak pielęgnować hortensje, aby cieszyć się pięknymi kwiatami dłużej? Podajemy sprawdzone przepisy na piękny, kolorowy i pachnący ogród, którym zachwyci się każdy. Warto zastosować się do poniższych porad.

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Jak uprawiać hortensje? Optymalne stanowisko dla rośliny

Temat dotyczący tego, jak uprawiać hortensję, zacznijmy od wyboru odpowiedniego stanowiska dla rośliny. Każda roślina ma swoje specyficzne wymagania co do podłoża i miejsca, w którym czuje się najlepiej. Zapewnienie optymalnych dla danego gatunku warunków, jest gwarancją sukcesu i drogą do tego, aby cieszyć się pięknem rośliny w pełni. W przypadku hortensji, należy zadbać o to, aby posadzić roślinę w żyznej, przepuszczalnej glebie. Hortensje nie lubią bezpośredniego słońca, dlatego najlepiej wybrać półcieniste stanowisko o umiarkowanym dostępie promieni słonecznych.

Kiedy sadzić hortensje?

Kolejną kwestią do rozważenia jest to, kiedy sadzić hortensje. Istnieją dwie szkoły dotyczące optymalnego czasu na sadzenie młodych krzewów. Pierwsza opcja zakłada, że najlepiej robić to późną wiosną, kiedy ryzyko przymrozków jest niewielkie. Dzięki temu roślina będzie miała możliwość dostatecznego rozwinięcia systemu korzeniowego przed nadejściem lata. Często pojawiają się także głosy przemawiające za tym, że najlepszym czasem na sadzenie hortensji jest wczesna jesień. Wówczas roślina ma możliwość rozwinięcia systemu korzeniowego w glebie jeszcze przed nadejściem pierwszych przymrozków.  

hortensja krzewiastahortensja krzewiasta Fot. Anna Krasko / Agencja Wyborcza.pl

Jak sadzić hortensje?

Jak sadzić hortensje? Sadzenie hortensji nie jest skomplikowaną procedurą, jednak warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Po pierwsze - istotny jest wybór odpowiedniego miejsca, o czym była już wcześniej mowa. Hortensję najlepiej zasadzić do gruntu od razu po zakupie. Dół, w którym hortensja będzie posadzona, powinien być dwa razy większy od bryły rośliny. Na dno można wysypać trochę nawozu do roślin kwasolubnych. Należy też pamiętać o intensywnym podlewaniu świeżo posadzonej rośliny, ponieważ hortensja źle znosi suszę.

Dlaczego hortensja nie kwitnie? 

Niekiedy mimo zachowania podstawowych zasad pielęgnacji, rośliny nie zakwitają. Dlaczego hortensja nie kwitnie? Wpływ na to mają różne czynniki, a wśród nich należy wymienić m.in. przemarznięcie pąków kwiatowych rośliny. Hortensje ogrodowe zawiązują pąki kwiatowe w roku poprzednim. Jeżeli zdarzy się, że kwiaty zmarzną, to w kolejnym roku roślina nie zakwitnie. Hortensje są bardzo wrażliwe na spadki temperatury, dlatego roślinę należy odpowiednio zabezpieczyć. 

HortensjeHortensje Hortensje Fot. Sebastian Paroń / Agencja Wyborcza.pl

Co zrobić, by hortensja kwitła?

Co zrobić, by hortensja kwitła? Oprócz przymrozków, na kwitnienie rośliny mają wpływ również inne czynniki. Wśród nich można wymienić:

  • nieodpowiednie stanowisko - zwłaszcza miejsca narażone na silny wiatr;
  • nieumiejętne przycinanie - w przypadku hortensji ogrodowych ważne jest, aby nie pozbawić rośliny; pędów, które powinny zakwitnąć w kolejnym sezonie;
  • zasadowy odczyn gleby, który sprawia, że roślina będzie kwitła słabiej;
  • choroby atakujące roślinę.

Hortensja - choroby zagrażające roślinie 

Na jakie choroby narażona jest hortensja? Choroby atakujące roślinę mogą mieć różnorakie podłoże, a ich zwalczanie niestety nie należy do najprostszych. Wśród najczęstszych schorzeń hortensji można wymienić:

  • bakteryjne więdnięcie hortensji;
  • chloroza liści;
  • mączniak;
  • plamistość liści;
  • mozaikowatość liści.

Jak dbać o hortensje żeby kwitły? Hortensja ogrodowaJak dbać o hortensje żeby kwitły? Hortensja ogrodowa Jak dbać o hortensje żeby kwitły? Hortensja ogrodowa. Fot. pixabay.com / HelgaKa

Kiedy przycinać hortensje? Jak przycinać hortensje?

Kiedy przycinać hortensje i jak to robić? Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista i jednoznaczna, ponieważ wszystko zależy od gatunku, jaki mamy w ogrodzie. W przypadku hortensji ogrodowej, w zasadzie nie ma konieczności przycinania rośliny. Hortensja ogrodowa zawiązuje kwiaty na zeszłorocznych pędach, dlatego przycinanie skutkowałoby brakiem kwitnienia. Inaczej jest w przypadku hortensji bukietowej. Jest to gatunek, który zawiązuje pąki na tegorocznych pędach, dlatego przycinanie jest koniecznością. Należy wziąć się za nie wczesną wiosną, a istniejące pędy skrócić o ok. 2/3 długości.

Jak zabezpieczyć hortensje na zimę?

Na koniec odpowiedzmy sobie na pytanie, jak zabezpieczyć hortensję na zimę. Roślina ta źle znosi przymrozki, dlatego konieczne jest jej okrycie na okres zimowy. Ważne, aby nie zrobić tego zbyt wcześnie. Ogrodnicy zalecają, aby roślinę zabezpieczyć dopiero po nastaniu pierwszych przymrozków. Do jej zabezpieczenia najlepiej wykorzystać agrowłókninę, którą należy szczelnie okryć roślinę. Ważne jest również związanie konstrukcji sznurkiem, aby miała ona możliwość przetrwać w trudnych warunkach atmosferycznych, zwłaszcza w czasie silnych wiatrów.

Zobacz też: Oto najpiękniejsza bylina. Każdy chce ją mieć w swoim ogrodzie. Kiedy sadzić tę roślinę? ABC pielęgnacji

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.