Domowy oprysk na namiotnika, który zadziała od razu. Tak szybko pozbędziesz się szkodników z ogrodu

Wiosną nie tylko zaczynamy prace w ogrodzie, ale niekiedy toczymy również walkę z pierwszymi szkodnikami. Jednym z najczęściej występujących jest namiotnik jabłoniowy. Niepozorne gąsienice ćmy potrafią wyrządzić naprawdę spore szkody. Wystarczy jednak, że przygotujesz prosty, domowy oprysk.

Nasz piękny ogród niekiedy może zostać zaburzony przez nieproszonych gości. Na początku wiosny najczęściej pojawiają się w nim różnego rodzaju gąsienice i ćmy. Jedną z najbardziej uciążliwych jest namiotnik jabłoniowy, który w krótkim czasie potrafi naprawdę mocno zniszczyć rośliny. Na szczęście jest sposób, by skutecznie się ich pozbyć z użyciem domowych środków.

Zobacz wideo Mrówki? Rybiki? Karaluchy? Jeśli masz je w domu - pozbądź się jak najszybciej. Doradzimy jak

Jak pozbyć się namiotnika? Najpierw powinniśmy rozpoznać gąsienice ćmy i ich występowanie

Namiotnik jabłoniowy to zwyczajowa nazwa niewielkiej ćmy, której nierozwinięte larwy żerują na liściach większości ogrodowych drzew oraz krzewów. Ich występowanie potrafi w krótkim czasie zaburzyć pracę całej działki i dokonać ogromnych szkód. Warto wiedzieć, jak wyglądają i pozbyć się ich tak szybko, jak to możliwe. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech owadów są tworzone przez nie jedwabiste "namioty" na liściach i gałęziach. Tak właśnie kryją się najczęściej młode larwy. Same gąsienice są niewielkie, bo osiągają wielkość około dwóch centymetrów. Ich kolory to żółty lub odcienie szarości oraz charakterystyczna czarna główka. Namiotnik jabłoniowy, pomimo swojej nazwy żeruje nie tylko na jabłonkach. Atakuje również śliwy, wiśnie, brzoskwinie, głóg, czy tarninę oraz wiele rodzajów krzewów. Może doprowadzić do osłabienia roślin, a w skrajnych przypadkach nawet całkowitego pozbawienia ich liści i obumarcia. Na szczęście istnieją preparaty, które pozwolą nam szybko je zwalczyć.

Jaki preparat na namiotnika? Domowe sposoby na szkodniki w ogrodzie zadziałają najlepiej

Choć walka z namiotnikiem nie należy do najłatwiejszych, to szybka reakcja zwiększa nasze szanse na pokonanie szkodnika. Poza mechanicznym usuwaniem larw i "namiotów", co możemy zrobić wężem ogrodowym lub ręcznie w rękawicach, powinniśmy skupić się także na opryskach. Co prawda istnieją chemiczne preparaty o wysokiej skuteczności, ale zawsze niosą za sobą ryzyko uszkodzenia roślin i niebezpieczeństwo dla naszych zwierząt. Znacznie lepiej jest najpierw wypróbować naturalny, domowy oprysk. W tym celu przyda nam się intensywne zioło, które możemy zebrać przy większości polnych dróg. Mowa o wrotyczu. Wystarczy zaledwie 300 gram świeżej rośliny na 10 litrów wody. Zalane ziele zostawiamy na cały dzień, a następnie stosujemy mieszankę, wlewając ją do butelki ze spryskiwaczem. Jeśli wyszła nam zbyt intensywna, możemy nieznacznie rozcieńczyć ją wodą. Wrotycz działa odstraszająco i niemal zabójczo na małe larwy, dlatego zdecydowanie warto spróbować. Ważne jednak, by zacząć walkę z ćmą jeszcze przed kwitnieniem drzew.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Używasz domowych oprysków w ogrodzie?
Więcej o:
Copyright © Agora SA