Lawenda to piękna roślina, która chyba każdemu kojarzy się z Prowansją. Na całe szczęście nie jest zbyt wymagająca i można sadzić ją w prawie każdym ogrodzie. Jak odpowiednio pielęgnować lawendę? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.
Jak uprawiać lawendę? Warto wiedzieć, że lawenda to roślina śródziemnomorska, dlatego wiele osób może wahać się, czy jej uprawa w naszych warunkach atmosferycznych przyniesie oczekiwane efekty. Okazuje się jednak, że lawenda doskonale nadaje się do uprawy zarówno ogrodowej, jak i doniczkowej.
Aby lawenda zakwitła obficie i cieszyła oko pięknymi fioletowymi kwiatami, należy zapewnić jej słoneczne stanowisko - najlepiej od strony południowej lub zachodniej. Lawenda ma specyficzne wymagania glebowe. Najlepiej odnajdzie się w glebie piaszczystej, półprzepuszczalnej, o odczynie zasadowym.
Kolejną kwestią, którą należy poruszyć jest to, kiedy sadzić lawendę. Roślinę można wyhodować na dwa sposoby - zarówno z nasion, jak i sadzonek. Uprawa z nasion jest oczywiście trudniejsza i wymaga pewnego doświadczenia, dlatego początkujący ogrodnicy mogą zdecydować się na wybór gotowych sadzonek. Lawenda może być wysadzana do gruntu przez większą część roku, z pominięciem miesięcy, w których ryzyko przymrozków jest największe.
Jak sadzić lawendę z gotowych sadzonek? Przesadzenie lawendy z doniczek do gruntu nie jest skomplikowaną procedurą, jednak warto pamiętać o kilku kwestiach. Na początku należy dobrze przygotować stanowisko uprawy. Z ziemi należy usunąć wszelkie chwasty, uschnięte fragmenty roślin, korę itp., a następnie zrobić drenaż np. z drobnych kamyków. Sadzonkę sadzi się zazwyczaj w dole głębokim na ok. 40 cm. Między poszczególnymi sadzonkami powinien być zachowany odstęp ok. 30-40 cm.
Kolejną kwestią, której warto się przyjrzeć jest to, ile razy kwitnie lawenda. Doświadczeni ogrodnicy są zdania, że dobrze pielęgnowana lawenda może kwitnąć dwa razy do roku. Pierwsze kwitnienie przypada w okresie od maja do lipca. W okresie letnim należy przyciąć lawendę na suszenie - wówczas mamy większą gwarancję, że lawenda ładnie zakwitnie ponownie w okresie wczesnej jesieni.
Niekiedy mimo naszych starań roślina nie zakwita lub kwitnienie nie jest obfite. Dlaczego lawenda nie kwitnie? Przyczyn braku kwitnienia zazwyczaj należy szukać w błędach w uprawie. Lawenda to roślina, która bardzo źle znosi przelanie. Nadmiernie podmokłe podłoże sprawi, że lawenda nie będzie rozwijała się tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Lawenda lepiej znosi suszę niż przebywanie w zbyt wilgotnym podłożu, ale oczywiście zbyt wysuszona ziemia również nie będzie sprzyjała rozwojowi rośliny i wypuszczaniu nowych pędów. Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest podłoże, a dokładniej - jego odczyn. Słabe kwitnienie lawendy może być wynikiem zbyt kwaśnego podłoża. Lawenda rośnie najlepiej w gruncie o odczynie zasadowym.
Na jakie choroby narażona jest lawenda? Choroby i szkodniki atakujące roślinę mogą hamować jej rozwój i negatywnie wpływać na poszczególne fragmenty rośliny. Wśród najczęstszych chorób lawendy można wymienić m.in. szarą pleśń i fytoftorozę. Na szarą pleśń narażone są przede wszystkim krzewy gęsto zasadzone, gdzie ryzyko przeniesienia chorób grzybowych jest większe. Fytoftoroza również rozwija się w wilgotnym środowisku, a pierwszym objawem choroby jest brązowienie pojedynczych pędów i stopniowe ich obumieranie.
O czym należy jeszcze wiedzieć, gdy w naszym ogrodzie pojawi się lawenda? Cięcie rośliny to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, który zapewnia jej prawidłowy rozwój i nadaje roślinie optymalny kształt.
Tzw. cięcie formujące lawendy najlepiej przeprowadzić wczesną jesienią, na kilka tygodni przed nastaniem pierwszych przymrozków. Cięcie lawendy na bukiety najlepiej wykonać natomiast latem, we wczesnej fazie kwitnienia.
Czy nawożenie lawendy jest konieczne? Nawozy przeznaczone do lawendy wspierają rozwój rośliny i pozimową regenerację, dlatego nawożenie warto rozpocząć już w kwietniu. Podczas nawożenia należy zachować szczególną uwagę. Preparat pozostawiony na liściach może powodować ich uszkodzenie i obumieranie. Nawóz najlepiej stosować częściej, a w mniejszych ilościach. Zapewnia to optymalny rozwój rośliny i wpływa na jej okazały wygląd.
Zobacz też: Kiedy kwitnie forsycja? Zrób to wiosną, a roślina będzie się uginać pod ciężarem kwiatów