Posadź pomidory inaczej niż zwykle, a nie pożałujesz. To metoda, którą polecają ogrodnicy

Sadzenie pomidorów stało się niezwykle popularne w naszym kraju. Każdego roku w wielu ogródkach pojawiają się te soczyste, czerwone warzywa, które są bazą albo dodatkiem pysznych potraw. Zanim jednak się nimi staną, trzeba o nie zadbać. Sprawdź, co możesz zrobić, aby zwiększyć plony.

Pomidory są zdecydowanie jednym z najczęściej uprawianych warzyw w wielu polskich ogrodach. Dzieje się tak ze względu na ich walory smakowe, które ceni sobie sporo rodaków, ale także łatwość i różnorodność możliwości ich hodowania. Ostatnio wśród ogrodników stała się popularna metoda sadzenia na leżąco, które kryje w sobie wiele korzyści. Chcecie wiedzieć jakich? Oto one.

Zobacz wideo Jak mrozić i przechowywać owoce i warzywa?

Co daje sadzenie pomidorów na leżąco? To dlatego ta metoda jest polecana przez ogrodników

Okres przymrozków już minął, więc nadszedł czas na wsadzanie sadzonek do gruntu. Dzięki temu będą mogły osiągnąć większe możliwości rozrostu, a uprawianie ich przyniesie prawdziwą radość. W tym roku dla odmiany polecamy zastosować metodę, coraz bardziej znaną i lubianą przez doświadczonych ogrodników - wysadzanie na leżąco. Wykorzystanie tego sposobu sprawi, że zostanie wzmocniona kondycja krzewu, a jego plony będą owocowały szybciej i obficiej. Staje się tak, ponieważ zakopana część łodygi poprzez stymulowanie wzrostu, w kontakcie z podłożem wpływa na powstawanie nowych połączeń korzeniowych. Przez co roślina jest odporniejsza na różnego rodzaju choroby i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Poziom nachylenia sprawia także, że proces pobierania wody oraz składników odżywczych, niezbędnych do wzrostu owoców, odbywa się znacznie szybciej niż w przypadku pomidorów wysadzanych pionowo i podtrzymywanych na podpórkach. Decydując się na sadzenie pomidorów na leżąco, nie tylko zyskamy większe zbiory, ale też oszczędzimy czas, który trzeba poświęcić na ich umiejscowienie w gruncie. Sprawdź, co trzeba zrobić.

Sadzenie pomidorów na leżąco. Zobacz jakie to proste

Kolejną zaletą zastosowania tej techniki jest usprawniony proces wysadzania. Wynika on z braku konieczności wykopywania sporych dołków, do których trzeba umieszczać sadzonki. Pomidory leżące bokiem wymagają wsadzenia ich na głębokość 15 centymetrów. W dole należy umieścić roślinę, układając ją pod lekkim kątem, tak, aby górne gałęzie spoczywały na wierzchu gleby. Ziemia pod pomidory powinna być luźna i przepuszczalna, a w odpowiednich porach wzbogacana w składniki odżywcze. Dodatkową zaletą tego rodzaju sadzenia jest fakt, że owoce będą korzystnie wzrastać także na podłożu o charakterze kamienistym czy też gliniastym. Zanim jednak przejdziemy do wysadzania do gruntu, dobrym sposobem na zapewnienie roślinom właściwych warunków wzrostu, będzie poddanie ich procesowi hartowania. Przez około tydzień należy wystawiać sadzonki na zewnątrz, aby przyzwyczaiły się do panującej tam atmosfery. Nie zapominajmy także, że pomidory lubią miejsca dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Czy wysadziłeś już pomidory do gruntu?
Więcej o:
Copyright © Agora SA