Czego nie lubi trawnik? Poznaj kilka zasad pielęgnacji, dzięki którym wyhodujesz ogród swoich marzeń

Koszenie trawy wydaje się błahą czynnością. I choć teoretycznie nie wymaga szerszego planu działania, mało kto bierze pod uwagę, że nawet nasza ogródkowa zielona oaza ma pewne kaprysy. W tych terminach lepiej odstawić kosiarkę na bok.

Zadbany trawnik to wizytówka naszego domu. Niektórzy poświęcają naprawdę sporo czasu, aby przysłużyć się do odpowiedniej kondycji i reprezentatywności tej przestrzeni. Powszechnie znaną metodą pielęgnacyjną jest koszenie trawy. Są osoby traktujące je jako żmudny obowiązek, dla innych jest to forma relaksu. Znajdą się również tacy, którzy chcąc wykorzystać słoneczny dzień, wychodzą przycinać trawnik, aby korzystać z pięknej pogody. Dla trzeciej grupy mamy pewne ostrzeżenie.

Zobacz wideo "Kamyczek do ogródka Szczęsnego". Obronił karnego, ale stracił dwa gole

Kiedy kosić trawę? Jak powinna wyglądać pielęgnacja trawnika?

Zanim przejdziemy do wytłumaczenia, dlaczego nie powinno się kosić trawy w pełnym słońcu, podpowiemy jakimi sposobami możemy zadbać o zdrowy wzrost. Oprócz regularnego koszenia nie powinniśmy zapominać o kilku innych sposobach, które są niezbędne w procesie pielęgnacyjnym trawnika. Do tych czynności należy: podlewanie, nawożenie, wertykulacja oraz aeracja.

  • Podlewanie jest uzależnione od warunków atmosferycznych. Jeżeli występuje okres suszy, należy nawadniać glebę co dwa dni. W przypadku kiedy występują opady, możemy ograniczyć się do wykonania tej czynności raz w tygodniu.
  • Nawożenie wykonuje się maksymalnie trzy razy do roku. W tym celu można użyć dostępnych w sklepie produktów. Dobrym i naturalnym rozwiązaniem będzie biohumus, torf lub obornik.
  • Wertykulacja to działanie polegające na nacinaniu darni w celu pozbycia się martwej części nawierzchni
  • Areacja opiera się na nakłuwaniu podłoża, dzięki czemu trawa zyskuje większy dostęp do tlenu i składników odżywczych znajdujących się w glebie, przez co znacznie owocniej wzrasta.

Stosując się do tych kilku zasad, możemy mieć pewność, że na naszej posesji nie pojawią się zżółknienia oraz plackowate miejsca. Jeśli natomiast mimo odpowiedniej pielęgnacji trawnik jest przesuszony, przyczyna może znajdować się w sposobie koszenia trawy.

Czy można kosić mokrą trawę? Kiedy najlepiej przystąpić do przycinania murawy?

Powszechnie przyjęto, że najlepsza wysokość, jaką powinna osiągać trawa, wynosi od 4 do 6 cm. Zachowując taki poziom wzrostu, możemy mieć pewność, że liście będą w stanie prawidłowo pobierać energię słoneczną, która jest niezbędna do przeprowadzania procesu fotosyntezy. Zbyt radykalne cięcia mogą prowadzić do ryzyka chorób oraz zmniejszenia produkcji chlorofilu. Zatem trawnik dobrze jest przycinać raz w tygodniu. Regularne koszenie pobudza roślinę do bujniejszego rozkwitu. Na nic jednak zda się systematyczność, jeżeli nie będziemy wykonywać tej czynności o odpowiedniej porze. Późne popołudnie oraz wczesny wieczór - to najlepszy czas na pielęgnacje ogrodowe. Wtedy rośliny nie są tak bardzo narażone na działanie intensywnie padających promieni słonecznych. Niektórzy decydują się na to wczesnym rankiem, jednak poranna rosa może stanowić utrudnienie w działaniach. Mokra trawa jest w znacznym stopniu narażona na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, a w dodatku może również zaszkodzić ostrzom kosiarki. Lepiej poczekać do jej wyschnięcia, aż będzie sprężystsza i nieco twardsza.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: