Czy można podlewać pomidory drożdżami? Ogrodnicy często sięgają po drożdże piekarskie, ale początkujące osoby mogą zastanawiać się, czy będą odpowiednie też do pomidorów. Okazuje się, że przy uprawie właśnie tych warzyw sprawdzają się najlepiej, choć dobre rezultaty mogą dać również przy ogórkach lub innych uprawach. Co jednak dokładnie dzięki temu osiągniemy i jak właściwie wykonać taki zabieg?
Drożdże piekarskie mogą być stosowane w ogrodzie na dwa sposoby: do podlewania lub w formie oprysków. Jest to dobra, naturalna alternatywa dla pestycydów, która wzmocni i ochroni nasze uprawy. Nawóz z drożdży pobudza rozwój systemu korzeniowego i przyspiesza wzrost roślin, dzięki zawartości takich substancji jak węglowodany, witaminy z grupy B, organiczne żelazo i aminokwasy. Dodatkowo drożdże chronią przed szkodliwymi mikroorganizmami glebowymi. Pod względem ochrony przed chorobami szczególnie dobrze sprawdzą się opryski z drożdży. Roztwór rozpryskany na liściach i innych częściach rośliny tworzy naturalną barierę zapobiegającą infekcjom grzybowym. To z tego względu drożdże poleca się zwłaszcza przy uprawie pomidorów i ogórków. Warzywa te są bowiem wyjątkowo podatne na ten rodzaj chorób. Opryski można stosować zarówno profilaktycznie, jak i już po zaobserwowaniu niepożądanych objawów. W tym drugim przypadku drożdże powinny zahamować rozwój choroby. Jak jednak przygotować odpowiednie roztwory?
Nawóz z drożdży najlepiej stosować wiosną i późnym latem. Taka odżywka wpływa też bardzo korzystnie na rozwój siewek, więc poleca się stosować ją to podlewania rozsad. Najprostszym sposobem jej przygotowania jest umieszczenie rozdrobnionej 100-gramowej kostki drożdży w dużym naczyniu, zalanie jej 10 litrami ciepłej wody, a następnie dokładne wymieszanie roztworu. Całość odstawiamy na godzinę, a po tym czasie roztwór jest gotowy do użycia. Nieco więcej pracy i cierpliwości wymaga nawóz z drożdży sfermentowanych. W tym przypadku do naczynia wkładamy 100 gramów drożdży, a następnie zasypujemy je szklanką cukru i odstawiamy na jedną do dwóch godzin. Potem zalewamy je ponownie 10 litrami ciepłej wody i mieszamy. Roztwór odstawiamy na tydzień do sfermentowania, a przed użyciem dodatkowo go rozcieńczamy w proporcji szklanka roztworu na 10 litrów wody. Odżywkę z drożdży stosujemy raz na dwa tygodnie.
Do oprysków możemy zastosować ten sam roztwór, przelewając go oczywiście wcześniej do spryskiwacza. Czasami stosuje się też przepis z wykorzystaniem mleka. Tym razem wystarczy 100 gramów drożdży rozpuścić w połowie litra tłustego mleka (3,2 proc.), a następnie rozcieńczyć w 10 litrach wody. Przy profilaktycznych opryskach wykonujemy je raz w tygodniu.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.