Jeśli nie ma się ogrodu, od razu pojawia się pomysł na zorganizowanie imprezy na balkonie. Jedzenie przygotowane na bieżąco na świeżym powietrzu w towarzystwie lubianych osób, to coś, na co ma ochotę większość z nas. Jest jednak kilka warunków, które trzeba spełnić.
Okazuje się, że nie ma takich, które by tego zabraniały. Co prawda może się zdarzyć, że jakaś wspólnota ustali zakaz w tym zakresie, ale są to wewnętrzne zasady, a nie przepisy prawa powszechnie obowiązującego. Nie oznacza to jednak, że można ich z rozmysłem nie przestrzegać.
Jakie warunki trzeba spełnić, by możliwy był grill na balkonie? Wystarczy, by użyć grilla, który nie będzie stwarzał zagrożenia pożarowego, czyli nie może mieć otwartego ognia. Nie może także dymić. Świetnym rozwiązaniem będzie w takim razie użycie grilla elektrycznego. Powinno to też być zgodne z zasadami ustalonymi przez wspólnotę.
Nie — tutaj jest wybór dowolny. Może on być zatem w każdym rozmiarze, czyli zarówno mały, jak i duży. Istotne, by nie stwarzał zagrożenia ani nie był przyczyną powstawania dymu, który będzie przeszkadzał sąsiadom. Grill elektryczny na balkonie jest więc rozwiązaniem, które sprawdzi się w bloku, kamienicy czy innym budynku wielorodzinnym.
Najważniejsze, by zwrócić uwagę, nawet w przypadku grilla elektrycznego, by nie stał on blisko łatwopalnych materiałów. Rozgrzewa się on bowiem do określonej temperatury, co może spowodować np. stopienie firan. Jeśli zadbamy o wszystkie aspekty bezpieczeństwa, to odpowiedź na pytanie, czy można robić grilla na balkonie lub tarasie, jest jak najbardziej twierdząca, bowiem nie ma przepisu prawa, który by tego zabraniał.
Nie ma tutaj żadnych ograniczeń. Można wybierać dokładnie takie same produkty, jakie bralibyśmy na klasycznego grilla. Może być to zatem zarówno mięso, sery, jak i warzywa. Ważne jest jednak to, że z reguły takie grille wyposażone są w swoje własne tacki na produkty, a nie takie, które możemy dostać na grilla rozpalanego przy pomocy brykietu. Grillowanie na balkonie może więc tak naprawdę pozwolić nam zjeść ulubione potrawy bez potrzeby robienia ich na otwartym ogniu.
Grillowania na balkonie 2024, jak i w poprzednich latach, wygląda dokładnie tak samo. Należy sprostać przepisom dotyczącym ochrony przeciwpożarowej. Poza tym uwzględnić wewnętrzne regulaminy wspólnot, jeśli te mają jakieś wytyczne w tym zakresie. Tylko tyle wystarczy, by móc spokojnie zorganizować pysznego grilla ze znajomymi.
Zobacz też: Możesz grillować na balkonie, ale tylko pod jednym warunkiem. Inaczej za tę "frajdę" zapłacisz 500 zł