Co zrobić, żeby pomidory były duże? Nasze babcie miały pewną metodę. Ten zabieg ochroni twoje sadzonki

Czy pomidory mogą rosnąć w cieniu? Wszystko zależy od tego, jaką osłonę im zapewnisz. Nasze babcie stosowały pewną metodę, dzięki której warzywa były duże i soczyste, a jednocześnie osłonięte przed słońcem i deszczem. Jak zacieniować pomidory i nie uszkodzić przy tym sadzonek?

Nie od dziś wiadomo, że najlepsze pomidory to te z własnej hodowli. Sadzonki cieszą się ogromną popularnością, bowiem można je uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie lub tarasie. Ich pielęgnacja nie jest skomplikowana, jednak trzeba spełnić kilka podstawowych warunków, by latem otrzymać dorodne i soczyste warzywa. Dotyczy to nie tylko podlewania czy sadzenia, ale także cieniowania. Na czym to polega?

Zobacz wideo Mróz zebrał żniwo. Przemarzły m.in. winogrona, pomidory i borówki

Czy cieniować pomidory? Oczywiście, że tak

Choć uprawa jest dość prosta, to trzeba pamiętać, że pomidory są bardzo delikatnymi i wrażliwymi na czynniki zewnętrzne warzywami. Kiepsko znoszą zarówno suszę, jak i nadmiar wilgoci, ale także łatwo padają ofiarą szkodników i chorują na uporczywe infekcje. Jeśli nie mamy szklarni, należy pamiętać, by osłaniać sadzonki od przeciągu i opadów, ale także nie wystawiać ich na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Aby zapewnić roślinom maksymalne bezpieczeństwo, warto je zacieniować. Na czym to dokładnie polega?

Cieniowanie pomidorów to nic innego jak po prostu okrycie ich lekkim, przepuszczalnym materiałem. Nie musisz jednak w tym celu biec do sklepu ogrodniczego. To stworzenia idealnej osłonki można użyć tego, co znajdziemy w domu. Świetnie nada się na przykład stara firanka, którą można zawiesić nad sadzonkami. Dobrym rozwiązaniem będzie też parasol ogrodowy lub zwykła agrowłóknina. W ten sposób osłonimy rośliny przed deszczem, ale także przed upałem. Gorące promienie słoneczne mogą bowiem sprawić, że warzyw popękają jeszcze przed zbiorami.

Dlaczego mam małe owoce pomidora? Pamiętaj o tych zabiegach

Polskę już niedługo nawiedzi fala upałów, dlatego samo cieniowanie wówczas nie wystarczy. Trzeba także pamiętać o regularnym nawadnianiu. Nie chodzi jednak o samo podlewanie krzaczków. Warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób to robimy. Przede wszystkim nie powinniśmy się do tego zabierać w środku dnia. Wtedy słońce grzeje najmocniej, co w połączeniu z wilgocią na warzywach może doprowadzić do silnych poparzeń. Najlepiej nawadniać rośliny dwa razy dziennie: wczesnym rankiem i wieczorem, gdy zajdzie słońce. Co więcej, wodę należy wlewać bezpośrednio do ziemi. Mocząc pomidory i liście możemy doprowadzić do pojawienia się szkodników lub chorób grzybowych. Dodatkowym wsparciem będzie regularne nawożenie, dzięki czemu latem zbierzesz z krzaków dorodne i soczyste warzywa.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: