Zamiast jechać do Włoch, zrób swoją własną pizzę neapolitańską! Bliscy będą zachwyceni

Pizza neapolitańska uchodzi za dobro narodowe Włochów. Przygotowanie jej w warunkach domowych jest co prawda nieco karkołomnym zadaniem, ale przy przestrzeganiu kilku istotnych zasad, można bardzo zbliżyć się do ideału.

Pizza neapolitańska to prawdziwy rarytas, ale nie ma się co oszukiwać - aby ją przygotować potrzeba czasu, cierpliwości i umiejętności kulinarnych. Czy podejmiesz wyzwanie? Poniżej znajdziesz przepis, który trochę ci je ułatwi.

Zobacz wideo Przepis na pyszną pizzę według Hapsa

Pizza neapolitańska - przepis nieosiągalny? 

Tradycyjna pizza neapolitańska różni się nieco od tej, po którą najczęściej sięgamy. Sekretem jej smaku są wysokiej jakości składniki, ciasto przygotowane w oparciu o ściśle określone produkty i poddane długotrwałemu procesowi leżakowania, a także czas i temperatura pieczenia.

Pizzę neapolitańską piecze się w temperaturze dochodzącej do 500°C, co w warunkach domowych jest w zasadzie nieosiągalne. Czy da się jednak zbliżyć do ideału? Okazuje się, że tak, ale aby tak się stało, w przygotowanie dania trzeba włożyć trochę wysiłku. I to dosłownie. Pizza neapolitańska to wyrób stuprocentowo ręczny. Na nic się zdadzą roboty kuchenne i przyrządy, które na co dzień ułatwiają nam pracę podczas przygotowywania najsmaczniejszych dań.  

Przepis na ciasto do pizzy neapolitańskiej

Przepis na ciasto do pizzy neapolitańskiej wymaga użycia najwyższej jakości składników. Pizza neapolitańska charakteryzuje się tym, że je się ją w całości - nie jest krojona na kawałki. Środek jest bardzo cienki, natomiast brzegi pizzy neapolitańskiej są puszyste i wyrośnięte. Jeżeli chcesz przygotować pizzę neapolitańską w domu, sięgnij po następujące składniki:

  • 500 g mąki do pizzy typ 00
  • 350 ml wody źródlanej w temperaturze pokojowej
  • 1 płaską łyżkę soli
  • ćwierć łyżeczki drożdży instant

Sposób przygotowania:

Do dużej miski wlewamy wodę, a następnie dodajemy drożdże. Delikatnie mieszamy do momentu, aż drożdże się rozpuszczą. Stopniowo dodajemy mąkę i cały czas mieszamy lub wyrabiamy dłonią, aby powstało jednolite ciasto. Na samym końcu dodajemy sól i znów mieszamy. Przygotowane w ten sposób ciasto przekładamy do pojemnika, zamykamy i odstawiamy na 24 godziny (ciasto musi leżakować w temperaturze pokojowej).    

Włoska pizza: przepis i sposób pieczenia 

Co zrobić, aby nasz domowy wypiek smakował jak włoska pizza? Przepis na pizzę neapolitańską - jak już wspomnieliśmy - nie należy do najprostszych i najszybszych. Leżakowanie ciasta to istotny element przygotowań, który ma ogromny wpływ na efekt końcowy. Gdy nasze ciasto leżakuje już 24 godziny, to należy wyjąć je z pojemnika, a następnie ułożyć na posypanej mąką stolnicy. Oto dalsze kroki postępowania:

  • Ciasta na pizzę neapolitańską nie należy ugniatać - zamiast tego stosujemy układanie w kopertę, czyli każdy brzeg ciasta naciągamy do środka.
  • Tak przygotowane ciasto należy podzielić na cztery części, a następnie każdą z nich ponownie poddać rozciąganiu.
  • Kule z ciasta ponownie układamy w pojemniku i odstawiamy na trzy godziny do wyrośnięcia.
  • W tym czasie możemy przygotować sos pomidorowy oraz pokroić mozzarellę.
  • Gdy ciasto będzie gotowe, każdy jego kawałek ponownie rozciągamy tak, aby wtłaczać jak największą ilość powietrza w brzegi. 
  • Pizzę przekładamy na naczynie, z którego będziemy ją "zrzucać" (np. deska do krojenia), a następnie smarujemy sosem pomidorowym i układamy mozzarellę (można dodać także inne ulubione dodatki - byle nie za dużo). Pamiętaj: Średnica pojedynczej pizzy nie powinna przekraczać 30 cm.
  • Pizzę neapolitańską należy piec w piekarniku w maksymalnie wysokiej temperaturze (najlepiej w przedziale 250-300 stopni) na najwyższej półce. Czas pieczenia pojedynczej pizzy jest uzależniony od temperatury piekarnika i powinien wynosić ok. 4-5 minut.   

Focaccia - alternatywa dla pizzy

Kolejnym włoskim przysmakiem, który warto wypróbować, jest focaccia. Focaccia to rodzaj pieczywa, które przygotowuje się bardzo podobnie do ciasta na pizzę, a dodatkowo wzbogaca się o takie dodatki jak np. oliwki, pomidorki koktajlowe czy rozmaryn. Focaccia w towarzystwie oliwy serwowana jest zazwyczaj jako przystawka bądź dodatek do dań głównych. Najlepiej smakuje na ciepło. 

Calzone - pieróg z pizzy 

Calzone to następne popularne danie kuchni włoskiej, które powstaje na bazie ciasta na pizzę. Calzone wyróżnia się charakterystycznym kształtem, przypominającym dużego pieroga. Od tradycyjnej pizzy odróżnia je nie tylko kształt, ale także nadzienie. Ciasto drożdżowe, którego używa się do przygotowania calzone, w środku wypełnione jest farszem, na który najczęściej składają się warzywa, mięso i przyprawy. Przyprawami posypywany jest także wierzch ciasta. Najczęściej są to oregano i bazylia. 

Zobacz też: Tego kotleta każdy Polak musi spróbować przynajmniej raz w życiu. Poczuj się, jak na wakacjach w górach!

Więcej o: