Stonka ziemniaczana stanowi problem dla polskich rolników od przełomu XIX i XX w. To właśnie wtedy została przetransportowana do Europy w ładunkach żywności płynących ze Stanów Zjednoczonych. Stąd też wzięła się potoczna nazwa dla owada - Żuk z Kolorado. Od lat trwają próby pozbycia się nawracających szkodników. W sklepach można wyposażyć się w różnego rodzaju chemiczne środki. My jednak polecamy wypróbować domowe metody, które są równie skuteczne.
Żuk z Kolorado to bardzo zdesperowany gatunek. Potrafi przejść do 100 kilometrów w poszukiwaniu jedzenia. Ich łaknienie jest tak spore, że doprowadzają do dużych szkód w ogrodach. Głównym produktem w ich diecie są ziemniaki - to właśnie na ich łodygach oraz liściach możemy zauważyć szkodniki najczęściej. Zdarzają się jednak przypadki, że połakomią się również na paprykę oraz pomidory. Nie są trudne do zauważenia, ponieważ posiadają czarno-żółty kolor pancerza, który rzuca się w oczy. I tak, jak łatwo jest je dostrzec, tak nieco ciężej jest się ich pozbyć. Stonki rozmnażają się bardzo szybko, więc nasze działanie również musi być natychmiastowe. Na szczęście, wszystkie potrzebne składniki do przygotowania domowego oprysku większość z nas ma w domu. Dzięki temu na starcie zaoszczędzamy czas, ze względu na brak konieczności wychodzenia do sklepu. Produkt do walki z owadami będziesz w stanie przygotować dosłownie w 2 minuty.
Jeżeli problem stonki powraca do was często, z pewnością słyszeliście już o skuteczności gnojówki z pokrzywy. Owszem, ten specyfik jest skuteczny, jednak przygotowanie go zajmuje około 3-4 dni, ze względu na proces fermentacyjny. Aby móc od razu zareagować na pojawiający się problem, mamy dla was propozycję szybkiego rozwiązania. Oprysk na bazie mleka. Najlepiej, żeby był to produkt o niskiej zawartości tłuszczu. Nabiał mieszamy z wodą w proporcjach 1:10 ( 1 litr mleka na 10 litrów wody) - i w zasadzie to wszystko. Środek jest gotowy, wystarczy przelać go do butelki z atomizerem i zacząć używać. Po spryskaniu roślin zaatakowanych przez stonkę, szybko zauważymy, jak owady spadają na ziemię, skąd zdecydowanie szybciej i łatwiej jest się ich pozbyć. Nieco dłuższym procesem, ale również skutecznym jest napar z pędów jałowca. Wystarczy kilka gałązek zalać 10 litrami gorącej wody. Po przestudzeniu i przecedzeniu napar jest gotowy do użytku.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.