Mydło z Aleppo znane jest również pod takimi nazwami, jak mydło Alep, mydło ghar, mydło laurowe, szare mydło syryjskie czy Savon d’Alep. Od kilku tysięcy lat wytwarzane jest w Syrii, w miejscowości Aleppo, w oparciu o przekazywaną z pokolenia na pokolenie recepturę. Do Europy przywędrowało prawdopodobnie w XI wieku. W Polsce jest znane od niedawna, ale systematycznie zwiększa się jego popularność.
Czym wyróżnia się mydło Aleppo? Właściwości mydła z Aleppo wynikają z jego składu. Oryginalny produkt, jeśli został wykonany tradycyjną metodą, zawiera w sobie zaledwie trzy składniki: oliwę z oliwek, olej laurowy oraz słoną wodę morską. Kosmetyk nie zawiera żadnych substancji chemicznych, nie jest barwiony ani aromatyzowany, wytwarzany jest bez dodatku konserwantów. Proces produkcji mydła z Aleppo jest dość czasochłonny. Po zebraniu oliwek wytłoczoną z nich oliwę miesza się z pozyskanym z soli morskiej ługiem sodowym, a następnie mieszankę tę gotuje się w wielkich kotłach przez parę dni. Pod koniec dodaje się doń olej laurowy. Z powstałej mikstury wypłukuje się ług, a powstałą masę pozostawia się na noc do przestygnięcia i odparowania. Następnie rozprowadza się ją na arkuszach papieru, pozostawiając do utwardzenia, po czym kroi na kawałki. Kostki układa się w kolumny, w których leżakują od sześciu do nawet 24 miesięcy. Świeże kostki mają barwę zieloną, wysuszone zmieniają ją na piaskową (w środku pozostają zielone) i stają się wyraźnie twardsze.
Nie ulega wątpliwości, że najważniejszym składnikiem mydła z Aleppo jest olej laurowy i to jemu kosmetyk zawdzięcza swoje wyjątkowe właściwości, w szczególności antyseptyczne. Działanie nawilżające wynika z kolei z obecności w składzie kosmetyku oliwy z oliwek.
Na czym polega fenomen mydła Aleppo? Działanie tego kosmetyku jest tym silniejsze, im więcej oleju laurowego znajduje się w danej kostce. Dzięki zawartości oleju laurowego mydło z Aleppo wykazuje działanie:
Ponadto stosowanie mydła z Aleppo chroni skórę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Warto sięgnąć po nie pomocniczo w leczeniu trądziku, łuszczycy, egzemy czy atopowego zapalenia skóry.
Czym zdobywa serca użytkowników mydło Aleppo? Opinie o jego skuteczności są bardzo powszechne, szczególnie wśród osób borykających się z problemami skórnymi, takimi jak trądzik czy zaskórniki. Co ważne, intensywność i skuteczność działania mydła z Aleppo uzależniona jest od proporcji jego składników, dlatego sięgać po nie mogą zarówno osoby z cerą suchą, jak i tłustą, można stosować je do pielęgnacji cery naczynkowej czy dojrzałej, a nawet skóry dzieci i niemowląt. Należy jednak dobrać odpowiedni rodzaj mydła, bacznie obserwować zmiany, zachodzące na skórze i nie zapominać o przywróceniu właściwego pH skóry po zastosowaniu mydła.
Ważny jest też sposób przechowywania mydła – nie może być ono narażone na ciągłą wilgoć i wysokie temperatury. Najlepiej by po każdym użyciu podsychało na mydelniczce z ociekaczem, z dala od prysznica czy wanny.
Czym kierować się, kupując mydło z Aleppo? Jakie wybrać stężenie? Wybór odpowiedniego mydła Aleppo zależeć będzie od rodzaju skóry. Im więcej w nim oliwy z oliwek, tym wyższe jego właściwości nawilżające. Z kolei im wyższa zawartość oleju laurowego w mydle, tym silniejsze jest jego działanie antyseptyczne. Za uniwersalne i polecane do wszystkich typów skóry uchodzi mydło o 20-procentowej zawartości oleju laurowego, nie jest to jednak do końca prawda, gdyż wykazuje ono już dość silne działanie antybakteryjne, przez co dla niektórych może okazać się zbyt mocne do codziennego użytku. Zwłaszcza w przypadku pielęgnacji skóry niemowląt i dzieci warto sięgać po mydło o niższej zawartości oleju laurowego. Podobnie należy postępować w przypadku skóry alergicznej, naczynkowej bądź suchej.
Po mydło, w którym zawartość oleju laurowego zbliża się do 20 procent, mogą sięgać osoby ze skórą dojrzałą i normalną. Wyższa zawartość oleju laurowego sprawdza się w pielęgnacji skóry trądzikowej oraz tłustej, a także do mycia włosów. Decydując się na mycie włosów mydłem, należy jednak pamiętać, by do ostatniego płukania dodać sok z cytryny lub ocet, a następnie nałożyć na włosy odżywkę. Również po umyciu twarzy mydłem Aleppo należy zastosować tonik bądź hydrolat. Warto pamiętać, że mydło z Aleppo sprawdzi się również jako krem do golenia i depilacji, czy też jako produkt do delikatnego prania, a nawet sprzątania.
Zobacz też: Ten zabieg prawie nic nie kosztuje, a sprawi, że Twoje włosy zaczną rosnąć jak szalone