Mszyce są wielką zmorą ogrodników. Atakują rośliny znienacka i rozprzestrzeniają się po innych uprawach w zastraszającym tempie. Powodują ogromne szkody i nierzadko zdarza się, że mimo oprysków, nie ma już co liczyć na udane plony. Choć w sklepach można znaleźć wiele środków na walkę z tymi szkodnikami, nie zawsze są one skuteczne. Aby nie przepłacać, warto zacząć od tanich, domowych metod. Wiele z nich zaskakująco dobrze działa, jednak trzeba stosować je rozważnie i w taki sposób, by nie zaszkodzić bardziej roślinom. Co sprawdzi się najlepiej?
Nim przejdziemy do konkretnych sposobów na szkodniki, warto wyjaśnić, dlaczego tak ważne jest szybkie reagowanie na problem. Mszyce występują w ogrodach powszechnie i czasem trudno przewidzieć ich obecność. Z tego powodu mogą zaatakować nasze rośliny w każdej chwili, a gdy już do tego dojdzie, często nie kończy się tylko na jednej uprawie. Owady te rozmnażają się w zastraszającym tempie, dlatego jeśli nie zadziałamy od razu, ich kolonia będzie liczyć nawet setki lub tysiące osobników. Żerują zarówno na owocach i warzywach, jak i na kwiatach ozdobnych, przez co z łatwością mogą zniszczyć nawet cały ogród. Wysysają soki z różnych części roślin, co prowadzi do osłabienia danej uprawy, zahamowania wzrostu i zdeformowania. To z kolei znacznie wpływa na jakość i wielkość plonów. Mszyce przyczyniają się także do rozwoju chorób grzybowych, co generuje kolejny problem, dlatego gdy tylko zauważymy zainfekowaną roślinę, trzeba działać natychmiast. Nie trać czasu i pieniędzy na chemiczne opryski ze sklepu. Wypróbuj najpierw pewien domowy sposób, by skutecznie pozbyć się problemu.
W sklepach ogrodniczych można znaleźć wiele preparatów na szkodniki, jednak bywają one bardzo chemiczne. Używanie ich w niewłaściwy sposób może tylko pogorszyć problem, dlatego warto zacząć od domowych metod. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na mszyce będzie oprysk z coli. Napój ten zawiera bowiem duże ilości cukru, kofeiny i kwasu fosforowego, które świetnie sprawdzą się w walce z owadami. Słodycz najpierw przyciągnie szkodniki, a następnie unieruchomi je z powodu lepkiej konsystencji, natomiast kwas fosforowy zadziała owadobójczo. Jak zatem przygotować preparat z coli?
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.