"Napój mocy" dla paprotki zrobisz w mig. Soczyście zielone liście będą wysypywać się z doniczki

Jak pielęgnować paprotkę? Mogłoby się wydawać, że nie ma w tym nic skomplikowanego, bowiem roślina ta jest uważana za jedną z najłatwiejszych w uprawie. Wbrew pozorom można jednak łatwo doprowadzić do przesuszenia liści i narazić paproć na różne choroby. Aby temu zapobiec, wypróbuj te domowe triki.

Niegdyś były najpopularniejszymi roślinami, później uważano je za kicz, a teraz wracają do łask. Paprocie cieszą się ogromną popularnością nie tylko z powodu swojego egzotycznego wyglądu, ale także z uwagi na niskie wymagania. Ponadto oczyszczają powietrze ze szkodliwych mikrocząsteczek, przez co warto mieć je w swojej sypialni. Choć pielęgnacja tych roślin jest bardzo prosta, nie można o nich zapominać. Samo podlewanie może bowiem nie wystarczyć. Jeśli chcesz, by paproć bujnie i szybko rosła, zastosuj domowe nawozy wzmacniające.

Zobacz wideo Czy rośliny lubią earl greya? Rosną po nim, jak na drożdżach!

Jak podlewać paprotkę? Pamiętaj o tych zasadach

Nie bez powodu paprotka często jest polecana amatorom domowego ogrodnictwa. To prosta w utrzymaniu roślina i bardzo wytrzymała, jednak jeśli chcemy, by regularnie wypuszczała coraz dłuższe liście, trzeba spełnić jej podstawowe wymagania. Bardzo ważne jest stanowisko. Paproć lubi miejsca półcieniste z rozproszonym światłem. Wystawianie jej na bezpośrednie słońce może doprowadzić do poparzeń, natomiast zbyt duży cień sprawi, że liście stracą swój zielony kolor i zżółkną. Nie należy także stawiać rośliny nad kaloryferem, bowiem może przez to przeschnąć. Paprocie lubią wilgoć, dlatego warto regularnie zraszać liście wodą. Dobrym sąsiadem z pewnością będzie dla nich domowy nawilżacz powietrza. Jeśli chodzi o samo podlewanie, to nie trzeba robić tego często. Wystarczy nawadniać roślinę dopiero wtedy, gdy ziemia zupełnie przeschnie.

Paprotka: pielęgnacja. Czym nawozić paprotki?

Sytuacja wygląda nieco inaczej z nawożeniem. Jeśli chcemy, by roślina szybko rosła i wypuszczała długie, bujne liście, warto robić to regularnie. Nie trzeba jednak w tym celu kupować specjalnych chemicznych substancji ze sklepów ogrodniczych. O wiele lepiej sprawdzą się proste odżywki, które możemy samodzielnie zrobić w domu. Jest na to kilka sposobów:

  • Odżywka herbaciana - mało kto wie, że paproć jest prawdziwą miłośniczką herbaty. Napój ten przyda jej się szczególnie w okresie wzrostu, a przy okazji odkazi ziemię i zapobiegnie rozwojowi bakterii. Wystarczy raz w miesiącu podlewać roślinę wywarem z czarnej herbaty, pokrzywy, szałwii, rumianku lub skrzypu polnego. Z kolei fusy można zmieszać z ziemią w doniczce.
  • Nawóz owsiany - to prosty sposób na wzmocnienie osłabionej rośliny. Taka odżywka jest bogata w minerały, które pomogą paproci w rozwoju. Do przygotowania będziemy potrzebować tylko trzech łyżek płatków owsianych i litra wody. Zmieszaj ze sobą składniki, odstaw na około dwie godziny, a następnie przelej wszystko przez sitko. Gotowym nawozem możesz podlewać roślinę raz na dwa tygodnie.
  • Odżywka z mleka - nabiał świetnie wpływa na kolor i jakość paprotki. Podlewaj roślinę mlekiem rozcieńczonym wodą raz w miesiącu, by zapobiec żółknięciu i opadaniu liści.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: