To gwarancja pięknych piwonii. Pamiętaj o tym, a obsypią się soczyście kolorowymi i dużymi kwiatami

Czy można obciąć liście piwonii? Wielu posiadaczy ogrodów nie pamięta podstawowych zasad pielęgnacji tej rośliny. Podlewanie i nawożenie nie są jedynymi kluczami do sukcesu. Nie można zapominać także o przycinaniu. Jak to robić, by nie uszkodzić kwiatów?

Piwonia to jeden z najpiękniejszych kwiatów, jakie można zasadzić w ogrodzie. Wyglądem przypomina róże, jednak ma nieco większe kwiatostany i jest pozbawiona kolców. Kolejną zaletą jest fakt, że to roślina długowieczna. W jednym miejscu może rosnąć nawet 15 lat, dzięki czemu przez długi czas stanowi wyjątkową ozdobę posesji. Aby jednak spełniała tę rolę, trzeba wiedzieć, jak o nią zadbać. Ważne jest nie tylko podlewanie i nawożenie, ale także przycinanie. O tym wiele osób zapomina.

Zobacz wideo Przesadzajcie, a urośniecie! Oto, jak powinno się przesadzać rośliny doniczkowe!

Kiedy przesadzać piwonie? O tych zasadach warto pamiętać

Aby piwonia zdrowo i bujnie rosła, trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim stanowisko - powinno być ono dobrze nasłonecznione i osłonięte przed wiatrem. Co ważne, wokół musi zostać sporo wolnej przestrzeni, ponieważ roślina ta lubi się rozrastać. Najlepiej czuje się w glebie żyznej, przepuszczalnej i o lekko kwaśnym odczynie. Idealnym terminem do zasadzenia lub przesadzenia piwonii jest przełom sierpnia i września. Wówczas roślina zdąży się zaaklimatyzować i przygotować do zimy w taki sposób, by w maju i czerwcu wypuścić piękne kwiaty. Przy okazji nie można zapominać o podlewaniu, co jest szczególnie ważne latem, gdy temperatury potrafią być bardzo wysokie. Dodatkowy wzmocnieniem będzie wyściółkowanie ziemi wokół rośliny, dzięki czemu ograniczymy parowanie wody. Warto też co pewien czas nawozić krzew, najlepiej odżywkami bogatymi w potas i fosfor. Unikaj preparatów z azotem, bowiem zbyt duża ilość tego pierwiastka może pogorszyć jakość kwiatów.

Kiedy i jak przycinać piwonie? Czy piwonie przycina się na zimę?

Wspomniane zasady pielęgnacji nie są jednak kluczem do sukcesu. Nie można zapominać o regularnym przycinaniu pędów, szczególnie po przekwitnieniu. Lepiej nie zostawiać tego na ostatnią chwilę, ponieważ możemy nie zdążyć przed pierwszym mrozem, a wówczas będzie już za późno. Zmarznięta roślina może zmarnieć, a tak inwazyjne zabiegi pielęgnacyjne w okresie wegetacyjnym tylko pogorszą jej stan. Idealny moment na przycinanie to przełom sierpnia i września. Obumarłe pędy należy zupełnie usunąć, natomiast nowe można skrócić o około 1/3 długości. Dzięki temu fragmenty schowane pod gałęziami będą mieć więcej dostępu do światła dziennego, a piwonia wypuści znaczenie więcej kwiatów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Uprawiasz piwonie w ogrodzie?
Więcej o:
Copyright © Agora SA