Bez wątpienia w większości polskich ogródków znajduje się choć jedna sadzonka pomidorów. Jest to uwielbiane przez wiele osób warzywo. I choć jego uprawa nie należy do najprostszych - ponieważ roślina jest delikatna i potrafi być często atakowana przez różnego rodzaju choroby - to i tak znaczna część gospodarzy decyduje się na ich wysadzenie. Zobacz, jak rozpoznać pierwsze komunikaty, które daje nam krzew na znak, że dzieje się coś niepokojącego.
Zobacz wideo Arbuz w zamrażarce? Nigdy w życiu! Zobacz, co i jak mrozić
Co zrobić gdy zwijają się liście pomidorów? Dlaczego liście pomidorów zwijają się w dół? Wyjaśniamy
Warto bacznie obserwować swoją uprawę, ponieważ najczęściej pierwsze sygnały o złym stanie rośliny pojawiają się na liściach. Zmiana ich ułożenia to najpowszechniejszy problem, z którym spotykają się ogrodnicy. Aby rozpoznać przyczynę, trzeba zwrócić uwagę, w którym kierunku się wyginają.
- Jeśli końcówki są uniesione ku górze, oznacza to, że do pomidorów dociera zbyt duża ilość promieni słonecznych. Należy w takim przypadku osłonić sadzonki matą okrywową, którą bez problemu kupimy w sklepie ogrodniczym. Kolejną przyczyną, podniesionych ku górze końcówek liści może być zbyt gęste wysadzenie, w związku z czym plony nie mają dostępu do wystarczającej ilości powietrza. Brak składników odżywczych oraz choroby grzybowe to te nieco poważniejsze powody. W przypadku braku niezbędnych minerałów możemy natychmiast zareagować i dodać do gleby azot, magnez, wapń oraz bor, tak z chorobą grzybiczą trzeba nieco intensywniej powalczyć. W tym celu należy wyposażyć się w mieszanki sklepowe lub skorzystać z oprysków, które można zrobić na bazie domowych produktów.
- Liście zawinięte w dół mogą być sygnałem nadmiernego nawożenia azotem. Aby zapobiec pogłębianiu się tego stanu, należy intensywnie nawadniać roślinę, aby wypłukać nadmiar składnika mineralnego. Istotną kwestią jest także rodzaj wody, którą podlewamy plon. Najlepsza jest deszczówka lub przygotowana wcześniej i odstana, ponieważ uchronimy w ten sposób pomidory przed stresem wodnym, który również może doprowadzić do zawijania się liści w dół. Nagłe zmiany temperatur też wpływają niekorzystnie. Jeśli jednak zadbamy o wszystkie powyższe aspekty, a wciąż dostrzegamy widoczne zmiany, winowajcami mogą okazać się szkodniki. Mszyce oraz owady ssące to zmora niejednego ogrodnika. W celu pozbycia się nieproszonych gości warto zastosować opryski.
Oprócz zawijających się liści może dojść także do zmian ich koloru. Oto przyczyny zachodzenia tego procesu.
Liście pomidora żółkną - co to oznacza? Co zrobić gdy żółkną liście pomidorów? Musisz natychmiast zacząć działać
Jednym z najpoważniejszych objawów choroby pomidorów jest żółknięcie liści. W początkowych fazach możemy spróbować sprawdzić, czy nie jest to wynik niedoborów minerałowych - w tym celu należy zastosować nawóz azotowy luz magnezowy. Kolejnej przyczyny warto dopatrywać się w nadmiernym podlewaniu. Zbyt duża ilość wody w glebie może doprowadzić do braku tlenu, w wyniku czego kondycja rośliny jest gorsza, a liście żółkną. Najmniej przyjemną diagnozą jest choroba wirusowa liści. Jeśli dojdzie do opanowania ziemi oraz nasion przez raka bakteryjnego, nie mamy większego wyboru. Sadzonkę natychmiast trzeba usunąć, a wszystkie pozostałe, które znajdowały się w jej pobliżu bacznie obserwować.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.