Fikusy są jedną z najczęściej spotykanych roślin w wielu gospodarstwach domowych. Mimo swoich kapryśnych zachowań cieszą się dużą sympatią. Zapewne ma to związek z ich wyglądem, który w niebanalny sposób jest w stanie wypełnić przestrzeń. Dodatkowo odznaczają się szczególną umiejętnością oczyszczania powietrza. Co w dużym stopniu jest doceniane przez pracowników biur. Jesień jest szczególnym czasem dla rośliny, to właśnie wtedy robi najwięcej bałaganu poprzez zrzucanie liści. Jeśli jednak proces ten występuje zbyt wcześnie lub jest mocno wzmożony, oznacza to, że kwiat chce nam coś przekazać. Zobacz, na co powinieneś zwrócić uwagę przy pielęgnowaniu fikusa.
Właściciele fikusa z pewnością nie są zaskoczeni, kiedy co roku jesienią mają nieco więcej pracy w domu, która jest związana z opadającymi liśćmi. Może jednak zadziwić ich fakt, kiedy podłoga jest w pełni nimi usłana. W ten sposób roślina próbuje dać do zrozumienia, że potrzebuje ochłodzenia. Co to znaczy? Najprawdopodobniej znajduje się zbyt blisko źródła ciepła, a nagła zmiana otoczenia została wprowadzona bardzo szybko. Kolejną przyczyną jest nadmiar wody. Figowce cenią sobie wilgoć podłoża, jednak nie powinna być ona zbyt duża, ponieważ doprowadza to do żółknięcia liści, a następnie ich opadania. Kiedy zaobserwujemy tego typu zachowania rośliny w czasie wegetacji, powinniśmy rozważyć użycie nawozu zawierającego potas, w celu odżywienia fikusa. Najlepszy może okazać się produkt zawierający także wapń oraz fosfor. Nawożenie należy wykonać raz w tygodniu. Jeśli to jednak nie wystarczy, trzeba liczyć się z chorobami grzybiczymi lub wirusowymi. Jak z nimi walczyć?
Wiosna zdecydowanie nie jest czasem, kiedy figowiec powinien pozbywać się swoich liści. Jeśli tak się dzieje, a zadbaliśmy o odpowiednią ilość wody w glebie i dostarczyliśmy składników odżywczych, najprawdopodobniej przyczyną jest choroba. Fikusy bardzo często są nosicielami mozaika, który objawia się w żółknięciu liści i ich zniekształceniach. Najczęściej roślina rozwija tę chorobę w wyniku występowania nadmiernej wilgoci w otoczeniu oraz podłożu. Dlatego ważne jest, aby ziemia, w której wysadzamy drzewko, była uzupełniona drenażem, który ułatwia swobodny przepływ wody. Jeśli zauważysz na liściach figowca czerwonobrunatne plamy, będzie to oznaka choroby grzybiczej, nazywanej pucciniales. W wyniku infekcji wszystkie składniki odżywcze zostają wyssane z rośliny, przez co dochodzi do obumarcia liści i ich opadania. Aby zapobiec takim skutkom, trzeba natychmiast pozbyć się zniekształconych jednostek, a następnie użyć oprysku, który z łatwością dostaniemyf w sklepie ogrodniczym.
Kiedy dochodzi do niewielkiej utraty liści, może mieć to związek z kapryśnością fikusa. Kwiat często w ten sposób pokazuje swoje niezadowolenie związane ze zmianą miejsca, nadmierną ilością promieni słonecznych lub przeciągów. Dlatego najlepiej ustawić go w zacisznym kącie, gdzie ze spokojem będzie mógł zdobić pokój.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.