Wyciągnij z lodówki i zmieszaj z wodą. Prosty oprysk sprawi, że cebule będą dorodne jak nigdy dotąd

Czym odżywić cebulę? Choć warzywo jest bardzo popularne wśród Polaków, wciąż wiele osób popełnia błędy w jego uprawie, czego efekty - a raczej ich brak - widać po plonach. Co zrobić, żeby cebula była duża? Wypróbuj sprawdzoną metodę i przygotuj oprysk. Efekty wprawią cię w osłupienie.

Cebula to jedno z najczęściej używanych warzyw w kuchni. Nic więc dziwnego, że znaczna wiele osób decyduje się na jej uprawę w ogrodzie. W ten sposób nie tylko jesteśmy w stanie zaoszczędzić nieco pieniędzy, ale także mamy pełną kontrolę nad produktem, który będziemy później spożywali. Zobacz, jak zadbać o sadzonki, aby zdrowo i obficie rosły.

Zobacz wideo "Zaczynamy jeść luksusowo, mimo zwykłości". Dlaczego warzywa tyle kosztują?

Jak sadzić cebule? Nie popełniaj tych błędów w uprawie

Zanim będziemy mogli cieszyć się walorami smakowymi cebuli, najpierw musimy zadbać o jej warunki wzrostu. Do najczęściej popełnianych błędów należy wybór nieodpowiedniej lokalizacji siewu. Warzywo to ceni sobie dobrze nasłonecznione miejsca. Jest to gatunek ciepłolubny, który najlepiej rozwija się w temperaturze od 12 do 15 stopni Celsjusza. W związku z tym unikajmy zacienionych części ogrodu, ponieważ mają one negatywny wpływ na rozrost.

Kolejną kwestią jest gęstość rozprowadzania nasion. Na tę czynność składa się kilka etapów. Pierwsze jest umieszczanie sadzonek w dołkach, oddalonych od siebie o centymetr. Następnie obficie podlewamy siewki i obserwujemy, które okazy mają szansę przetrwać, a które nie. Po upływie około sześciu tygodni pozbywamy się słabszych okazów, aby te zdrowe i silne miały możliwość prawidłowego wzrostu. Finalnie odległość pomiędzy jedną cebulą a drugą powinna wynosić od pięciu do ośmiu centymetrów. W ten sposób mamy pewność, że każda z roślin ma dostęp do odpowiedniej ilości światła. Trzecim i najczęściej popełnianym błędem jest przelewanie ziemi, w której znajdują się warzywa.

Cebule posiadają niewielki system korzeniowy, dlatego nadmierna ilość wody w glebie może z łatwością doprowadzić do ich gnicia. Częstotliwość zraszania należy dostosować do warunków atmosferycznych. Trzeba dopilnować, aby grunt był nieustannie wilgotny. Kiedy znajdujemy się w okresie intensywnych opadów deszczu, po ich zahamowaniu powinniśmy odczekać kilka dni, aż podłoże przeschnie. W trakcie upałów podlewajmy glebę wieczorami, aby nie narazić rośliny na poparzenia. Chcąc cieszyć się obfitymi plonami, warto zastosować oprysk, na bazie produktów, które większość z nas ma w domu. Podpowiadamy jak go zrobić.

Jak zrobić naturalny oprysk na cebulę? Czym podlać cebulę, żeby rosła? Zastosuj domowy oprysk

Cebula przez wzgląd na swój słabo rozwinięty system korzenny jest bardzo wrażliwa na brak składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu. W sklepach można wyposażyć się w nawóz dedykowany tej grupie warzyw, jednak my polecamy wypróbować oprysk domowej roboty, którego przygotowanie zajmie dosłownie dwie minuty. Wystarczy wymieszać 200 ml wody z litrem mleka i przelać do buteleczki z atomizerem. Ten banalnie prosty sposób wspomoże roślinę w walce z grzybami oraz bakteriami, dzięki czemu będzie mogła się skupić na wzroście. Oprysk należy wykonywać regularnie w odstępnie 10 dni. Na efekty nie trzeba będzie długo czekać, a w momencie zbiorów, podziękujesz sobie za wypróbowanie tej metody.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.