Ten syrop na przeziębienie polecają mamy i babcie. Trzeba go przygotować w czerwcu

Syrop z lipy to jeden z rodzajów napojów, które polecają sobie wzajemnie nasze mamy i babcie. Dzięki swoim właściwościom świetnie leczy dolegliwości przeziębienia. Sprawdź, czy warto go mieć w domowej apteczce.

Od jakiegoś czasu zauważa się chęć powrotu do wspomagania leczenia naturalnymi produktami. Często zatem wykorzystuje się domowe specyfiki do leczenia prostych i powszechnych schorzeń jak np. przeziębienie. Syrop z lipy jest jednym z takich, które są godne polecenia.

Zobacz wideo Syrop z czarnuszki to idealna mikstura na przeziębienia

Syrop z lipy - dlaczego jest cenny?

Syrop z lipy to bardzo dobry pomysł na zimowe i jesienne dolegliwości. Dlaczego? Na pewno ze względu na właściwości, które posiada. Przede wszystkim dotyczy to jednak kwiatów tej rośliny. Kwiaty lipy, dzięki zawartym w nim składnikom, są idealnym rozwiązaniem, gdy potrzeba jest się wypocić i działać przeciwgorączkowo. Lipa ma też działanie przeciwzapalne. Przydaje się także, gdy konieczne jest działanie moczopędne. Pamiętaj jednak, aby w razie wystąpienia jakichkolwiek chorób przyjmowanie syropu z lipy skonsultować najpierw z lekarzem. 

Syrop z lipy - przepis na zdrowie

Jeśli myślimy o wyposażeniu domowej apteczki, warto sprawdzić, jakie medykamenty trzeba tam mieć. Wśród nich na pewno warto rozważyć syrop z lipy. Przepis na naturalne produkty wspomagające leczenie to często dobry pomysł.

Warto bowiem pamiętać, że poza już wymienionymi właściwościami, lipa posiada związki mineralne, pektyny, garbniki, flawonoidy, olejki eteryczne, fitosterole, witaminę C, dzięki czemu pomaga w walce z objawami przeziębienia i grypy.

Syrop z lipy - przepisy na naturalny produkt wspomagający leczenie przeziębienia

Można też przyrządzić domowymi sposobami syrop z lipy. Przepisy nie są skomplikowane. Tak naprawdę potrzebne są:

  • 1 l wody
  • ok. 1 kg cukru, ale może być mniej
  • kwiaty lipy
  • goździki, imbir, inne przyprawy bądź można zrezygnować z jakichkolwiek dodatków.

Należy zagotować wodę i rozpuścić w niej cukier. Następnie włożyć do słoików kwiaty lipy (duża garści na półlitrowy słoik). Zalać gorącą zalewą. Następnie pasteryzować, czyli gotować zamknięte słoiki w garnku wyłożonym bawełnianą ścierką. Powinno to trwać ok. 10 minut. Po wyjęciu zostawić słoiki do wystygnięcia - zakrętka powinna się zassać. Do zalewy oprócz cukru można dołożyć też inne przyprawy, ale nie jest to konieczne.

Jak pić syrop z kwiatu lipy?

Jest on bardzo gęsty i esencjonalny. Oczywiście można próbować pić go z butelki, np. poprzez przelanie do niewielkiego naczynia (kieliszka). Jednakże dalej jest to bardzo słodki i gęsty napój. Świetnie więc sprawdzi się jako dodatek np. do herbaty czy soków. W połączeniu z gorącą herbatą pomoże zwalczyć przeziębienie. Syrop z kwiatu lipy to bardzo pożądany składnik domowych apteczek.

Syrop z lipy dla dzieci - co warto wiedzieć

Jednymi z najczęściej chorujących są oczywiście dzieci. Mają one dużo słabszą odporność i łatwo zarażają się od rówieśników. Syrop z lipy dla dzieci jest więc bardzo dobrym rozwiązaniem - także ten robiony w domowych warunkach. Jeśli jednak ktoś nie ma czasu, możliwości lub po prostu nie chce robić tego rodzaju przetworów, w aptekach dostępne są preparaty dla najmłodszych i dorosłych, które oparte są właśnie o kwiaty lipy i ich lecznicze właściwości.

Jak zrobić syrop z lipy? Podsumowanie

Wiemy już, jak zrobić syrop z lipy. Nie jest to skomplikowana czynność. Tak naprawdę chyba najtrudniej będzie zdobyć kwiaty lipy. Poza tym wykonanie takiego napoju nie jest bardziej skomplikowane niż w przypadku innych syropów domowej roboty. Jeśli brak nam czasu na takie czynności, zawsze można kupić gotowy produkt.

Zobacz też: Zwykła szynka i ser są przereklamowane. Takimi pastami zajadają się na zachodzie

Więcej o: