Ta pasta sprawi, że storczyk obsypie się kwiatami. Moja mama używa jej od lat

Storczyki to ulubione kwiaty wielu osób. Od lat stanowią element ozdobny przestrzeni oraz są doskonałym prezentem dla ukochanej mamy, cioci i babci. Chcąc zwiększyć swój roślinny arsenał, wcale nie musimy kupować kolejnych pędów. Wystarczy zastosować pastę, którą z łatwością wykonasz w domu.

Storczyki to klasyka każdego domu, ale nie tylko. Kwiaty dumnie zdobią wnętrza przestrzeni biurowych, przychodni i wielu innych pomieszczeń. Orchidee są dość łatwe w uprawie, pod warunkiem że pozna się zapotrzebowania poszczególnych gatunków. Jest to niewątpliwie lekcja, którą należy odrobić, jeśli chcemy cieszyć oczy pięknymi roślinami na naszych parapetach. Dodatkowo przydatną wiedzą, jest ta dotycząca pasty keik. Co to takiego i jak ją stosować? Uwierzcie, warto się przekonać.

Zobacz wideo Jak dbać o kwiaty w wazonie, aby długo były piękne?

Czy da się wyhodować storczyka z liścia? Wachlarz możliwości jest spory

Pierwszą i najważniejszą rzeczą w hodowaniu storczyków jest zapewnienie im odpowiedniej pielęgnacji. Więcej na ten temat możecie przeczytać w naszym artykule. Kiedy roślina jest odpowiednio zadbana, a nam zależy na powiększeniu plonów, wcale nie musimy iść do sklepu po kolejny okaz. Jedną z powszechniejszych metod na zwiększenie kwitnienia jest stosowanie pasty keik. Roztwór zawiera lanolinę pochodzącą z owczej wełny, która jest lepkim emulgatorem tworzącym bazę produktu oraz cytokinine - hormon stymulujący wzrost roślin. Stosowanie go polega na nałożeniu maści w otwarte - za pomocą nożyka lub żyletki - węzły, gdzie finalnie będziemy mogli spodziewać się nowego pęku. Bardzo ważne jest, aby pamiętać o zachowaniu higieny narzędzi. Zabiegu nie należy wykonywać na chorych lub uśpionych kwiatach.  Żeby nie kupować pasty za każdym razem, kiedy uznamy użycie jej za konieczne, możemy zrobić produkt w domu. Tym sposobem zaoszczędzimy czas i pieniądze, ponieważ będziemy mogli korzystać z roztworu przez trzy lata. Zobacz, co będzie potrzebne, do stworzenia pasty keiki.

Pasta keiki. Przygotowanie produktu krok po kroku

Do przygotowania wzmacniającego wzrost roślin roztworu konieczne będzie wyposażenie się w takie produkty jak:

  • 0,1 g 6-BAP
  • 100 g lanoniny

Oprócz produktów, które musimy zakupić, przydadzą się również:

  • Miska z gorącą wodą
  • Moździerz
  • łyżka
  • Niewielkich rozmiarów słoik

Opcjonalnie można użyć maseczki, aby zabezpieczyć się przed niepożądanymi podrażnieniami, które mogą powstać w wyniku wdychania oparów z 6-BAP. Kiedy jesteśmy w posiadaniu wszystkich wyżej wymienionych produktów, możemy przejść do działania. Do miski z ciepłą wodą wkładamy słoik, który powinien stać w stabilny sposób. Do pojemnika wkładamy lanolinę i doprowadzamy ją do roztopienia. W kolejnym etapie trzeba odczekać, aż materiał z owczej wełny ulegnie schłodzeniu. Dopiero wtedy możemy dosypać do niego proszek 6-BAP, który uprzednio dokładnie proszkujemy w moździerzu. Całość dokładnie mieszamy do momentu otrzymania jednolitej konsystencji pasty. W ten sposób powstaje roztwór, który przez najbliższe lata pomoże ci w zwiększeniu obfitości storczyków.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.