Moja babcia miała najsmaczniejsze i największe pomidory. Podlewała je tą "sekretną miksturą"

Świeże pomidory z własnego ogródka lub działki to doskonałe urozmaicenie wielu potraw. Jeżeli jednak chcemy zebrać obfite i dorodne plony, musimy włożyć nieco wysiłku w ich uprawę. Początek lata to bardzo ważny moment dla tych roślin, który może wpłynąć na późniejsze zbiory. O czym zatem należy pamiętać?

Moja babcia zawsze miała najlepsze pomidory. Uwielbiałam jeść je same, na kanapkach, w sałatkach czy w postaci słynnej pomidorowej, którą zachwycała się cała rodzina. Dziś sama zajmuję się uprawą pomidorów, ale pamiętam, aby kierować się przy tym babcinymi radami. Jeden z jej sekretów to nawóz z popiołu drzewnego, którego stosowanie zaczyna się właśnie na początku lata. Jego przygotowanie jest banalnie proste.

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Popiół drzewny pod pomidory. Jak stosować popiół drzewny pod pomidory?

Nawożenie pomidorów na początku lata jest niezwykle ważne, ponieważ to czas ich intensywnego wzrostu. W związku z tym potrzebują wielu składników odżywczych, które zapewnia im wspomniany popiół drzewny. Zawiera wapń neutralizujący kwasowość gleby oraz potas, kluczowy dla procesu fotosyntezy i pomocny przy produkcji oraz transporcie cukrów. Ponadto taka odżywka dostarcza magnez i fosfor wpierające rozwój. Nie ma tu zaś azotu, którego pomidory i tak nie potrzebują na tym etapie. Warto dodać, że nawożenie popiołem dodatkowo zwiększa odporność roślin na różne choroby (chroni np. przed suchą zgniliznę wierzchołkową), a nawet poprawia smak. Jak zatem zabrać się do przygotowania takiej super odżywki?

Przede wszystkim musimy pamiętać, że jako nawóz nie można wykorzystywać popiołu z drzewa barwionego lub impregnowanego, nie wspominając już o tekturze lub innych śmieciach. Jeśli mamy czysty popiół drzewny, najlepiej zrobić z niego płynną odżywkę. W tym celu należy odmierzyć 500 mililitrów przesianego popiołu i połączyć go z 10 litrami deszczówki lub odstanej wody o temperaturze pokojowej i dokładnie wymieszać. Każdy z krzaczków podlewamy dość obficie, około 200 mililitrami naszej mieszanki. Zabieg powtarzamy co 3-4 tygodnie od początku lata aż do końca zbiorów. Jeżeli jednak chcemy mieć gwarancję, że te będą udane, to musimy zadbać jeszcze o kilka aspektów.

Kiedy zbiera się pomidory? Zadbaj o to wcześniej, a zbierzesz skrzynki dorodnych warzyw

Pomidory najczęściej zbiera się na przełomie lipca i sierpnia, ale do tego czasu czeka nas trochę pracy. Zgodnie ze wskazówkami mojej babci, przy uprawie pomidorów dbam przede wszystkim o regularne podlewanie. Ważne przy tym jest, aby strumień wody kierować bezpośrednio na glebę, a nie na liście. Ponadto należy na bieżąco usuwać tzw. wilki, czyli zbędne boczne pędy, które "zużywają" energię potrzebną owocom. Obcinamy także liście, które niepotrzebnie zagaszają nasze krzaczki. Pamiętajmy, że korzystniej będzie na nie wpływać dobry przepływ powietrza. Nie zapominajmy również o odpowiednim podparciu w postaci palików i podwiązywaniu łodyg, które prawdopodobnie będzie potrzebne przy rozroście na tym etapie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.