Ta roślina może zasiać spustoszenie w ogrodzie. Choć kusi wyglądem, jest gorsza niż "zemsta sąsiada"

Róże większości z nas kojarzą się z pięknem i miłością. Jedyną wadą tego gatunku są jej kolce. Okazuje się jednak, że istnieje odmiana, która trzyma jeszcze jednego asa w rękawie - i wcale nie jest to dobra wiadomość. Może być uznawana za daleką kuzynkę "zemsty sąsiada".

Róże są najbardziej rozpoznawalnymi kwiatami na całym świecie. Istnieje około 20 tysięcy odmian tego gatunku, a każdy z nich jest wyjątkowy na swój sposób. W tym artykule opiszemy przypadek brzydkiego kaczątka wśród pięknych sióstr. Choć wiele osób ceni sobie "urok" tej rośliny, nie można zapominać o niebezpieczeństwie, jakie niesie za sobą wysadzenie jej w ogrodzie.

Zobacz wideo "The Bear" sezon 3. [ZWIASTUN]

Sumak octowiec? Róża pomarszczona to jego niszczycielska partnerka

Róża pomarszczona to gatunek pochodzący z Azji wschodniej i bliska kuzynka dzikiej róży. Posiada wiele właściwości, które są cenione przez spore grono osób. Oprócz pięknej prezencji cechuje się także wyjątkowymi walorami smakowymi oraz leczniczymi. Krzewy potrafią wyrosnąć na wysokość nawet 2 metrów, dzięki czemu przestrzeń, w której wyrastają wydaje się być jeszcze piękniejsza. Po opisaniu tak wielu zalet z pewnością zastanawiacie się, w czym tkwi haczyk? Otóż róża pomarszczona - podobnie jak sumak octowiec, który jest nazywany zemstą sąsiada - posiada wyjątkowe predyspozycje do sporego rozprzestrzeniania się korzeni. Szeroki system przejmuje cały teren podłoża, przez co pozostałe rośliny tracą możliwość prawidłowego wzrostu, a sam krzew rozsiewa się jak zaraza. Dodatkowo pomagają mu w tym ptaki, które lubią odwiedzać tereny wzrostu róży, przez wzgląd na jej owoce. Jeśli jej obecność w ogrodzie zacznie przerastać twoje oczekiwania, można już mówić o inwazyjności tego gatunku. Pozbycie się go wcale nie należy do najprostszych procesów. Zobacz, co możesz zrobić.

Róża pomarszczona - rozmnażanie. Powinieneś uważać na tę odmianę, ponieważ ciężko się jej pozbyć z ogrodu

Chcąc pozbyć się pięknej kuzynki zemsty sąsiada, musimy uzbroić się w cierpliwość. Mocny system korzeniowy jest poważnym przeciwnikiem w tej materii, przez wzgląd na swoją odporność związaną z działaniem środków chemicznych. Jeśli myślisz, że wystarczy skosić teren, w którym do tej pory wyrastała roża - nie możesz się bardziej mylić. Tego typu zabieg przysporzy jeszcze większe problemy, ponieważ pobudzi rozrost krzewu. Jedynie regularne koszenie może przynieść jakieś korzyści. Prawda jest jednak taka, że najbardziej skuteczną metodą będzie przekopanie ogródka i wyciągnięcie wszystkich części korzeni i kłączy, które zdołały wytworzyć się pod ziemią. Inaczej nie będziemy w stanie hodować innych roślin na rabatce, która w całości zostanie pochłonięta przez pomarszczoną różę.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.