Brak kremu z filtrem lub brak precyzji przy aplikacji kosmetyku może doprowadzić do oparzenia. Promienie UV (ultrafioletowe) uszkadzają naskórek, co prowadzi do reakcji zapalnej. Czerwona i gorąca skóra wiąże się z bólem i uczuciem ściągnięcia. Kto szczególnie powinien zadbać o ochronę? Na oparzenie słoneczne najbardziej narażone są osoby o jasnej karnacji z małą ilością melaniny. Jednak zbyt długa ekspozycja na słońce może skończyć się boleśnie dla każdego. Opalona skóra nie wyklucza poparzenia. Jak zorganizować pierwszą pomoc?
Metodę działania warto dostosować do stanu naszej skóry. Jak odróżnić delikatny rumień od poparzenia drugiego stopnia?
Po kilku dniach od poparzenia, czy to pierwszego, czy drugiego stopnia, skóra zacznie się łuszczyć. W ten sposób nasze ciało radzi sobie z uszkodzonymi komórkami. Nie należy przyspieszać tego procesu, ponieważ tu ponownie istnieje ryzyko infekcji. Zawsze dobrym pomysłem jest nawilżenie.
Jak szybko złagodzić oparzenie słoneczne i czym smarować skórę? Dermatolodzy radzą, aby nie zwlekać i zacząć działać od razu. Poniżej kroki, które trzeba podjąć bezpośrednio po zejściu ze słońca:
Ponowny kontakt ze słońcem będzie możliwy dopiero wtedy, gdy skóra się całkiem się zagoi.
Czym smarować oparzenie słoneczne u dzieci?
Skóra najmłodszych jest jeszcze bardziej podatna na negatywne skutki ekspozycji na promienie UV. Dlatego do szóstego miesiąca życia najlepszą ochroną jest półcień. Starsze dzieci powinny nosić nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne oraz odzież, która chroni przed słońcem. Czym smarować skórę dziecka, jeśli dojdzie do poparzenia słonecznego? Sprawdzi się każdy krem nawilżający, ale jeśli pojawią się pęcherze i temperatura ciała wzrośnie, należy niezwłocznie udać się do lekarza.