Przetwory z cukinii na zimę do słoików to cała gama pysznych propozycji, które powinny znaleźć miejsce na półkach w naszych spiżarniach. Jakie zatem przetwory warto wypróbować? Podpowiadamy.
Dlaczego warto sięgać po cukinię? Przetwory z jej użyciem bardzo często goszczą na naszych stołach i ma to swoje uzasadnienie. Cukinia może być wykorzystana na wiele różnych sposobów. Jest bowiem pełna cennych wartości odżywczych, znajdziemy w niej witaminę A, K oraz C, a ponadto magnez, potas i mangan. Samodzielne przygotowanie przetworów z cukinii na zimę do słoików to gwarancja najwyższej staranności i jakości produktu.
Przetwory na zimę z cukinii mogą być poddane różnym sposobom konserwacji. Jedną z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych metod, jest marynowanie. Proces ten polega na zanurzeniu pokrojonych składników w zalewie octowej. Przygotowana w ten sposób cukinia na dłużej zachowuje trwałość, a ponadto marynowanie nadaje jej bardziej wyrazistego smaku.
Inną możliwością przygotowania przetworów z cukinii na zimę do słoików jest kiszenie. Kiszenie nie tylko przedłuża trwałość składników, ale także wzbogaca je o probiotyki, cenne dla naszego układu odpornościowego.
Popularną metodą konserwacji cukinii jest także przygotowanie z niej gotowego dania do słoika (np. leczo), które poddawane jest procesowi pasteryzacji i podgrzewane bezpośrednio przed podaniem jako gotowe danie obiadowe.
Nasz pierwszy przepis to marynowana cukinia z dodatkiem przypraw. Przygotuj:
Sposób przygotowania:
Cukinię dokładnie umyj i pokrój w plastry. Wodę wlej do garnka i zagotuj razem z cukrem, solą i octem. Cukinię ułóż w słoikach. Do każdego słoika wrzuć jeden baldach kopru, kilka ziaren pieprzu, kilka ząbków czosnku i liść laurowy. Zalej gorącą zalewą i szczelnie zamknij. Słoiki pasteryzuj np. w kąpieli wodnej.
Następny przepis na cukinię do słoika, czyli cukinia smażona z pomidorami. Przygotuj następujące składniki:
Sposób przygotowania:
Cukinię i paprykę umyj, a następnie pokrój w kostkę. Cebulę i czosnek obierz, a następnie drobno posiekaj. W dużym garnku rozgrzej oliwę i zeszklij na niej cebulę i czosnek. Dodaj cukinię i paprykę i smaż przez kilka minut. Pomidory sparz, obierz ze skórki i pokrój, a następnie wrzuć do garnka. Gotuj pod przykryciem przez ok. 30 minut. Dopraw solą, pieprzem i cukrem do smaku. Gorący sos przełóż do słoików, szczelnie zamknij, a następnie pasteryzuj.
Kolejna propozycja to przetwory z cukinii na zimę Siostry Anastazji, czyli cukinia kiszona. Przygotuj następujące składniki:
Sposób przygotowania:
Cukinię umyj i pokrój w plastry. W garnku zagotuj wodę z solą. Zalewę odstaw do wystygnięcia. W słoikach układaj cukinię. Dodaj czosnek, chrzan i koper. Do słoików wlej ostudzoną zalewę tak, aby cukinia była całkowicie przykryta. Słoiki ustaw w ciepłym miejscu na 3-4 dni. Po tym czasie przenieś je do piwnicy lub spiżarni.
Ostatnia propozycja to przepis na cukinię w occie na słodko. Przygotuj następujące składniki:
Sposób przygotowania:
Cukinię umyj i pokrój w plastry. Cebulę pokrój w piórka. Czosnek pokrój w plastry. Do garnka wlej wodę i ocet, a następnie dodaj cukier, sól, pieprz, gorczycę i liście laurowe. Doprowadź zalewę do wrzenia, aby cukier i sól się rozpuściły. Do przygotowanych wcześniej słoików włóż po kilka plastrów cebuli i czosnku, a następnie cukinię, ciasno ją układając. Zalej gorącą zalewą, szczelnie zamknij i pasteryzuj.
Zobacz też: Przepis na kawę przywiozłam z Turcji. Teraz każdy chce mnie odwiedzić, aby jej skosztować