Ten prosty trik pozwoli ci cieszyć się ogrodem pełnym kwiatów. Morze róż wyrośnie całkowicie za darmo

Posiadanie pięknego ogrodu nie należy do najprostszych zadań, jednak efekty pracy potrafią zachęcić do aktywnego pielęgnowania plonów. Niektórzy po złapaniu bakcyla decydują się na powiększenie swojej rabatki. Podpowiemy wam, jak cieszyć się gęsto rosnącymi kwiatami bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Róże to najpiękniejsze z kwiatów, które można zauważyć na rabatkach wielu posesji. Nic więc dziwnego, że każdy próbuje znaleźć sposób, aby móc cieszyć się jak największą ilością krzewów, przy wydaniu jak najmniejszej kwoty. Oto sprawdzony sposób na bezpieczne i całkowicie bezpłatne rozmnożenie rośliny.

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Rozmnażanie róż z sadzonki. Taki i szybki sposób na ogród pełen pięknych kwiatów

Jeśli gatunek róż, który hodowaliśmy do tej pory w ogrodzie, doskonale sprawdza się w swojej funkcji dekoracyjnej i dodatkowo nie sprawia żadnych kłopotów, warto przemyśleć rozmnożenie rośliny. Przeprowadzenie tego procesu nie wymaga posiadania wykwalifikowanej wiedzy z zakresu ogrodnictwa. Najważniejsze jest posiadanie odpowiedniego sprzętu (ostrego sekatora), czasu oraz zdrowego krzewu. Łodygę należy odciąć na wprost tuż przy górnym pęku kwiatu. Dolna część wymaga cięcia wykonanego pod kątem 45 stopni. Wszystkie liście porastające pęd należy oderwać - pozostawiając tylko jeden przy samym czubku. Po otrzymaniu pojedynczej gałązki umieszczamy ją w ukorzeniaczu zakupionym w sklepie (niektórzy decydują się na naturalne rozwiązania typu banan lub ziemniak). Następnie wystarczy wsadzić sadzonkę do ziemi wypełnionej kompostem. Chcąc mieć pewność, że rozmnożenie zostanie zakończone sukcesem najlepiej pobierać materiał latem, kiedy łodygi są miękkie. Jeśli przeoczyliśmy ten moment, jest jeszcze szansa na wykorzystanie jesiennych pędów. Trzeba jednak pamiętać, że zdrewniałe sadzonki wymagają nieco innego traktowania. Zobacz, jak przeprowadzić rozsad jesienny.

Jak ukorzenić róże z łodygi jesienią? Na efekty trzeba będzie poczekać

Pobieranie zdrewniałych sadzonek na rozmnożenie wymaga nieco większego nakładu pracy niż wiosenny rozszczep. Sposób ścinania łodygi jest dokładnie taki sam jak w przypadku miękkich pędów. Jedyną różnicą jest brak konieczności pozostawienia jednego liścia - w tym przypadku pozbywamy się wszystkich. Tak pobrane części róży przechowujemy w torfie lub piasku przez całą zimę, aż do wiosny. Ważne jest, aby temperatura pomieszczenia była bliska zeru. Kiedy na zewnątrz zaczną zakwitać pierwsze pąki kwiatów, czas na przygotowanie doniczek, w których ukorzenimy sadzonki. Łodygi o długości 10-20 cm wysadzamy do odkwaszonej mieszanki perlitu z torfem w proporcjach 1:1. Po miesiącu, kiedy roślina nabierze mocy i wypuści korzenie, możemy znaleźć dla niej odpowiednie miejsce na rabatce. Aby uchronić krzewy przed chorobami i szkodnikami, pamiętajmy o stosowaniu nawozów wzmacniających oraz oprysków.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.