Kwiaty cięte to jeden z najczęściej ofiarowanych, a zarazem przyjmowanych prezentów. Osoba obdarowana przez pewien czas może cieszyć się pięknym bukietem, który stanowi ciekawy dodatek do wnętrza mieszkania. Niestety okres dekoracyjny w przypadku wiązanek nie trwa zbyt długo. Znamy jednak sposób na to, aby mógł on być znacznie dłuższy, niż się spodziewaliście.
Jak dobrze wiemy, każda roślina posiada indywidualne zapotrzebowania i sposoby pielęgnacji. W przypadku kwiatów ciętych zadanie jest o tyle łatwe, że całość możemy traktować w ten sam sposób. Najważniejsze jest zadbanie o sterylne środowisko - chodzi o czystość wazonu. Przed wsadzeniem bukietu do wybranego przez nas flakonu musimy pamiętać o tym, aby dokładnie go umyć w ciepłej wodzie, używając płynu do mycia naczyń. W ten sposób będziemy mieli pewność, że bakterie znajdujące się w pojemniku zostaną zlikwidowane. Kolejnym krokiem jest przygotowanie roślin do warunków, w których przyjdzie im funkcjonować przez kolejne dni. Przytnijmy końcówki o 2 cm - ostrymi nożyczkami lub najlepiej sekatorem - pod kątem 45 stopni. W ten sposób umożliwimy kwiatom szybszy i łatwiejszy dostęp do wody. Skoro już o wodzie mowa, starajmy się unikać użycia pitnego napoju, wybierajmy destylowane źródło energii. Tak przygotowany bukiet możemy wsadzić do wazonu. Często przy gotowych kompozycjach załączane są odżywki, które można wykorzystać już od pierwszych chwil posiadania kwiatów. W kolejnych dniach polecamy zrobić domową mieszankę, która wzmocni wiązankę. Będziesz potrzebować tylko trzech składników.
Nie ma nic piękniejszego niż bukiet ciętych kwiatów ustawiony w salonie, jako element dekoracyjny przestrzeni. Chcąc cieszyć się jak najdłużej naturalnym dodatkiem do wnętrza, warto zastosować domową mieszankę, która doskonale odżywi wiązankę. Do wazonu wypełnionego świeżo wymienioną wodą dodajemy:
Wszystkie wyżej wymienione składniki dosypujemy do wazonu za każdym razem, kiedy będziemy wymieniali wodę - co powinno mieć miejsce codziennie. Jeśli nie przekonuje was ilość stosowanych produktów, można użyć także metody na kwasek cytrynowy (wsypujemy pół łyżeczki na litr wody) lub aspirynę (jedna pastylka na 4,5 litra). W przypadku kiedy pęki kwiatowe są pięknie rozkwitnięte, ale ich główki zaczynają opadać, warto wypróbować metody na lakier do włosów. Moja sąsiadka stosuje ją od lat, dzięki czemu cieszy się pięknymi bukietami kwiatowymi na długo po tym, jak zostaje nimi obdarowywana. Ten sam trik działa także na liście.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.