To dlatego komary gryzą cię chętniej niż innych. Nie chodzi o grupę krwi. Tak wybierają swoje "ofiary"

Masz czasem wrażenie, że podczas spotkania ze znajomymi komary gryzą cię chętniej niż innych? Niestety nie oznacza to, że masz "słodką krew". Owady przyciągają zupełnie inne czynnik. Zwróć na nie uwagę, a być może uda ci się uniknąć swędzących ugryzień.

Lato większości osób kojarzą się z upalną pogodą, ciepłymi wieczorami na łonie natury i długo wyczekiwanymi wakacjami. Jest jednak coś, co skutecznie niszczy tę idylliczną wizję. Są to uciążliwe komary. Przeszkadzają zarówno w domu, jak i poza nim, na przykład podczas wypadu nad wodę czy w trakcie grilla ze znajomymi. W sklepach można zakupić wiele preparatów, które odstraszają te owady, jednak często są nieskuteczne. Ponadto niektórzy zauważają, że komary "wybierają" swoje ofiary i częściej przylatują do wybranych osób. Od czego to zależy?

Zobacz wideo Sposób na uciążliwe muchy? Potrzebne są woda i monety

Kogo nie gryzą komary? Wpływa na to kilka rzeczy

Powszechnie mówi się, że komary wybierają osoby, które mają "słodszą krew". Choć jest to tylko żartobliwe określenie, niektórzy rzeczywiście uważają, że owady wolą zasmakować konkretnej grupy krwi, dlatego jednych gryzą częściej, a innych omijają. Czy rzeczywiście tak jest? Okazuje się, że nie. Na początek warto zaznaczyć, że gryzą tylko komarzyce, ponieważ to właśnie one potrzebują takiej formy pożywienia do produkcji jaj. To, na jakiej podstawie wybierają swoje "ofiary", zależy od kilku czynników. Wyjaśnił to niedawno Adam Mirek, popularny tiktoker znany z publikowania filmów o ciekawostkach naukowych. Jego nagranie na temat komarów zdobyło już prawie dwa miliony wyświetleń.

Co przyciąga te komary? Trzy rzeczy, moi drodzy. Pierwsza rzecz - dwutlenek węgla, który wydychamy, druga rzecz - bukiet zapachowy na naszej skórze, bardzo piękny dla komara, i trzecia rzecz, czyli temperatura. Na te trzy rzeczy mogą mieć wpływ różne czynniki, na przykład genetyka, dieta, mikrobiom skóry czy płeć

- wyjaśnił internauta.

Kogo najczęściej gryzą komary? Zwróć na to uwagę podczas grilla

O ile na genetykę nie mamy wpływu, tak są jeszcze inne czynniki, które mogą przyciągnąć do nas komarzyce. Najczęściej jest to właśnie temperatura ciała oraz ilość wydychanego dwutlenku węgla.

Osoby większe, lub te z przyspieszonym metabolizmem wydychają zazwyczaj więcej dwutlenku węgla niż pozostali. Komarzyce są w stanie zidentyfikować jego źródło, a przynajmniej określić mniej więcej kierunek, z którego pochodzi, z odległości nawet 50 metrów. Różni ludzie mają też różną temperaturę ciała. Ci, u których jest wyższa, są trochę bardziej atrakcyjni dla komarzyc

- tłumaczył doktor Piotr Jawień z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego w rozmowie z TVN24. Owady chętniej lecą też do kobiet w ciąży, ponieważ mają wyższą temperaturę i wydychają więcej dwutlenku węgla. Co ciekawe, z tego samego powodu dla komarzyc atrakcyjne są osoby pijące napoje wyskokowe. 

Po wypiciu alkoholu wzrasta tętno, temperatura ciała i ilość wydychanego dwutlenku węgla. Komarzyce przyciąga zwłaszcza piwo, które samo w sobie zawiera dwutlenek węgla. Podobne właściwości mają też np. banany

- wyjaśniał naukowiec. Jeśli zatem w najbliższym czasie planujesz wieczornego grilla ze znajomymi i martwisz się o ugryzienia, ograniczenie alkoholu będzie świetnym zabezpieczeniem. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: