Pljeskavica to danie kuchni serbskiej, ale poza Chorwacją i Bośnią jest szeroko rozpowszechnione w krajach dawnej Jugosławii, zawędrowało też do Albanii, Rumunii i Bułgarii, a coraz częściej można je spotkać w jadłospisach szwedzkich, niemieckich i austriackich.
Jak przyrządzana jest pljeskavica? Przepis oryginalny oparty jest na połączeniu co najmniej dwóch rodzajów mięsa.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Mięso posiekać lub pomielić. Papryczki i cebule drobno posiekać, czosnek przecisnąć przez praskę. Wszystko połączyć ze sobą, przyprawić, dokładnie wymieszać i wyrobić jednolitą masę. Wstawić na co najmniej 24 godziny do lodówki. Formować duże, płaskie kotlety. Piec po kilka minut z każdej strony aż się zrumienią na patelni grillowej lub grillu.
Jak przyrządzana jest przez specjalistów pljeskavica? Przepis szefa kuchni jest odrobinę bardziej urozmaicony.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Wołowinę pomielić, posolić, popieprzyć i dokładnie wymieszać z 3 łyżkami wody, a następnie odstawić na trzy dni do lodówki, codziennie wyjmując naczynie, by przemieszać mięso. Gdy mięso dojrzeje, formować z niego płaskie kotlety. Cebulę i marynowane papryczki drobno posiekać. Kotlety nadziać szynką z indyka, serem, cebulą i papryczką. Smażyć po kilka minut z każdej strony na grillu lub ruszcie. Serwować na ciepło, najlepiej z dodatkiem ajwaru (umiarkowanie pikantnej pasty warzywnej) i kajmaku (przyrządzonego ze śmietanki kremówki oraz mleka bawołu domowego).
Najbardziej znaną odmianą tej bałkańskiej potrawy jest gurmanska pljeskavica. Charakterystyczne dla niej jest to, że przyrządzana jest z minimum dwóch rodzajów mięsa, najczęściej jagnięciny lub baraniny i wołowiny, cielęciny lub wieprzowiny, z dodatkiem kaszkawału, boczku lub szynki, siekanej ostrej papryki, cebuli i przypraw. Kaszkawał to dojrzewający twardy ser podpuszczkowy sporządzany z mleka owczego lub krowiego. Niezależnie od odmiany, pljeskavica najlepiej smakuje podawana na ciepło ze świeżym kajmakiem i pastą ajwar. Można serwować ją w chlebie pita. Jest daniem sycącym i kalorycznym. A skąd wzięła się nazwa tego grillowanego kotleta z mieszanki mielonego lub siekanego mięsa? Pochodzi ona od słowa pljeskati, które oznacza tyle, co klepać, klaskać, plaskać. Potrawa wywodzi się z kuchni serbskiej, ale popularna jest, obok Serbii, w Chorwacji, Bośni, Rumunii, Bułgarii, Albanii, Kosowie, Czarnogórze, Macedonii i Słowenii.
Pljeskavica z serem to szczególna odmiana tej bałkańskiej potrawy, nazywana gurmanską pljeskavicą. Sposób jej przygotowania nie jest zbyt skomplikowany. Potrzebne będą:
Sposób przygotowania:
Karkówkę i wołowinę drobno siekamy lub mielimy. Dodajemy sól i mieszamy przez ugniatanie. Dodajemy 3 łyżki wody i ponownie mieszamy. Naczynie przykrywamy i odstawiamy do lodówki na co najmniej trzy dni. W tym czasie dwa razy dziennie musimy mięso przemieszać, dolewając nieco wody. Dojrzałe mięso wyjmujemy z lodówki. Boczek, ser, cebulę i papryczki drobno kroimy, a następnie kolejno dodajemy do mięsa, mieszając. Na koniec dodajemy pieprz i ostrą paprykę (jeśli ktoś preferuje ostre smaki, może też dodać mielone chilli), a następnie bardzo dokładnie mieszamy. Z przygotowanej masy formujemy płaskie kotlety. Smażymy je na mocno rozgrzanej patelni grillowej, albo na grillu bądź ruszcie. Każdą stronę kotleta trzeba smażyć około 3-4 minut. Najlepiej serwować w chlebku pita (gotowym, bądź własnej roboty), ale doskonale smakować będą też podane na talerzu w towarzystwie frytek i warzyw. Jako dodatki świetnie sprawdzą się: ogórek, pomidor, cebula czy kapusta pekińska, warto też sięgnąć po ajwar.
Zobacz też: Souvlaki: wakacyjny przepis na greckie szaszłyki. Stwórz w domu urlopowy klimat