Chleb to podstawowy składnik tradycyjnego, polskiego śniadania. Kanapka z ulubionym pieczywem uratuje każdy poranek. Z tego artykułu dowiesz się kiedy chleb nie nadaje się już do spożycia, gdzie go wyrzucić i jak wyczarować prawdziwą ucztę z kilku suchych kromek.
Stan pieczywa zależy od sposobu przechowywania. Chleb lub bułki trzymane w plastikowym worku szybciej pleśnieją, najlepsze rozwiązanie to bawełniana ściereczka plus koszyk z naturalnych materiałów. Po czym poznać, że bochenek nie nadaje się już do przygotowania kanapek lub innych przysmaków?
Gdzie wyrzucić chleb, który nie nadaje się już do spożycia? Pieczywo - podobnie jak ciastka czy drożdżówki - wrzucamy do bioodpadów (kosz brązowy). Wcześniej należy usunąć worek. Wszelkie plastikowe opakowania po pieczywie powinny trafić do kosza w kolorze żółtym, który jest przeznaczony do tworzyw sztucznych, w tym plastiku i metalu.
Najlepszym rozwiązaniem są przemyślane zakupy dopasowane do rzeczywistych potrzeb domowników. Jeśli jednak zdarzy się nam nadwyżka chleba, możemy ją zamrozić: w zamrażarce chleb może być bezpiecznie przechowany nawet do trzech miesięcy.
Co jeszcze można zrobić z suchym, niespleśniałym chlebem, tak aby nie marnować jedzenia?
Zamiast zastanawiać się, gdzie wyrzucić pieczywo, lepiej pomyśleć jak można je ponownie wykorzystać.
Jak wyczarować coś z niczego? Brak gotówki lub późna pora sprzyjają kreatywności. Gdzie wyrzucić stary chleb? A może lepszym rozwiązaniem będzie domowa pizza? Aby ją zrobić, wystarczy:
Suchy chleb można wykorzystać nawet do przygotowania deseru. Poniżej znajdziesz przepis na tradycyjny przysmak, który przygotujesz z suchych kromek i jabłek.
Gdzie wyrzucać stary chleb? Zgodnie z filozofią zero waste, najlepiej na patelnię lub do garnka.