Rośliny trujące dla psów nie zawsze zagrażają ich życiu, jednak spożycie ich może wiązać się z mniejszymi lub większymi problemami zdrowotnymi naszego pupila. Dlatego zanim w naszym domu zamieszka pies, warto sprawdzić, czy posiadamy wyłącznie rośliny bezpieczne dla zwierząt.
Kwiaty niebezpieczne dla psa możemy otrzymać z okazji urodzin, imienin czy innego święta – bowiem niektóre kwiaty cięte mogą być niebezpieczne dla naszego czworonoga. Mając psa w domu, unikajmy więc bukietów, w których znajdują się:
Niebezpieczne dla psa substancje mogą zawierać również dość popularne w naszych domach rośliny doniczkowe, takie jak:
Rośliny niebezpieczne dla psa możemy też spotkać na balkonie czy w ogrodzie. I choć w przypadku niektórych roślin toksyny koncentrują się głównie w jednej części rośliny, np. w korzeniu czy owocach, to jednak wiele roślin jest trujących w całości, a niektóre działają z opóźnieniem. Dlatego najlepiej unikać niebezpiecznych roślin w otoczeniu naszego psa. Postarajmy się, by pies nie miał kontaktu z takimi roślinami ogrodowymi, jak:
Czy istnieją zatem kwiaty bezpieczne dla psa? Pamiętajmy, że tak naprawdę każda roślina może być potencjalnie trująca dla naszego pupila, nawet jeśli nie zawiera toksyn, gdyż może wywołać objawy niestrawności. Są jednak takie kwiaty, które uznawane są za bezpieczne dla naszych domowych czworonogów. Należą do nich m.in.:
Bezpieczne dla psa są też takie kwiaty cięte, jak gerbery, róże czy słoneczniki.
A czy poza domem można spotkać rośliny bezpieczne dla psa? O ile wychodząc z psem na spacer, będziemy starać się trzymać go z dala od roślin, co do których potencjalnej toksyczności nie mamy wiedzy, o tyle przydomowy ogródek powinien być dla naszego pupila miejscem bezpiecznym. Jakie zatem rośliny ogrodowe są bezpieczne dla psa? Należą do nich m.in.:
Właściciele psów zastanawiają się, czy storczyk jest trujący dla psa. Nic dziwnego, ta roślina jest jedną z popularniejszych w naszych domach. Żadna z części storczyka nie zawiera w sobie toksycznych substancji, należy jednak pamiętać, że szkodliwe dla psa mogą okazać się preparaty chemiczne użyte jako środki ochrony roślin. Dlatego po kupnie storczyka warto odseparować go od psa na kilka tygodni, a do nawożenia rośliny stosować tylko naturalne nawozy bezpieczne dla zwierząt.
A czy pelargonia jest trująca dla psa? Niestety, tak. Pelargonia zawiera takie toksyny, jak geraniol i linalol. Jeśli jakakolwiek część pelargonii dostanie się do przewodu pokarmowego psa, może on wymiotować, cierpieć na brak apetytu lub zapalenie skóry, a nawet zachorować na depresję.
Warto też wiedzieć, czy zamiokulkas jest trujący dla psa. Ta popularna roślina doniczkowa jest trująca dla psów ze względu na to, że zawiera kwas szczawiowy i szczawiany, które mogą poważnie uszkodzić narządy wewnętrzne psa, szczególnie nerki. Lepiej więc nie hodować tej rośliny w mieszkaniu, w którym jest pies, gdyż trująca dla niego jest każda część rośliny, zwłaszcza woda w podstawce.
Jakie mogą być objawy zatrucia roślinami u psa? W zależności od spożytej rośliny, a konkretniej rodzaju toksyny, jaką owa roślina zawiera, objawy mogą być różne, od lekkiej niestrawności po poważne zaburzenia pracy serca prowadzące nawet do zgonu. Nasilenie objawów zależy również od ilości połkniętej trucizny, masy ciała psa i jego ogólnego stanu zdrowia. Objawami zatrucia mogą być:
Jeśli pies zjadł trującą roślinę, co robić? Gdy tylko zauważymy, że czworonóg spożył toksyczną roślinę, musimy jak najszybciej przewieźć go do gabinetu weterynaryjnego. Konieczne może okazać się bowiem wywołanie wymiotów i płukanie żołądka, a także płynoterapia i leczenie objawowe. Specjalista wykona kontrolną morfologię i sprawdzi parametry biochemiczne krwi, by określić, jakie narządy wewnętrzne uległy uszkodzeniu i w jakim stopniu. Badania powinny być powtórzone po kilku dniach, z racji tego, że niektóre toksyny działają z opóźnieniem. W zależności od stanu zdrowia konieczne może być pozostawienie czworonożnego pacjenta na kilkudniowej hospitalizacji w lecznicy.