Zanim chwycisz za konewkę, sprawdź. Ta plaga papryk dotyka coraz więcej ogródków

Zmianę koloru liści rośliny często utożsamiamy z brakiem wody lub substancji odżywczych w glebie. Niestety, nieodłącznym elementem uprawy są także szkodniki oraz różnego rodzaju choroby grzybicze. Zanim zdecydujesz się na dodatkową pielęgnację, zobacz czy przyczyną żółtych liści nie jest grzyb.

Pierwsze dojrzałe okazy papryki już zaczęły pojawiać się na krzakach. Są również odmiany, które potrzebują trochę więcej czasu. Jeśli w trakcie wykonywania prac pielęgnacyjnych, zauważysz na roślinie żółte plamy - wstrzymaj się z dodatkowym podlewaniem. Wbrew opiniom, warzywo niekoniecznie informuje nas w ten sposób o braku wody w glebie. Zmiana zabarwienia liści może świadczyć również o poważnej chorobie grzybiczej.

Zobacz wideo 3 niezawodne sposoby na uciążliwe komary

Choroby liści papryki. Żółte plamy to pierwsza oznaka infekcji grzybiczej

Grzyby, wirusy i szkodniki - z tymi problemami muszą mierzyć się hodowcy roślin. W dużej mierze na ich obecność narażone są niewielkie ogródki uprawiane tuż obok domu. Wystarczy jeden błąd, lub niedopatrzenie, aby dodać sobie obowiązków. Najważniejszą zasadą ogrodników jest regularna dezynfekcja narzędzi. W ten sposób unikamy przenoszenia potencjalnych chorób z jednego gatunku na drugi. Kolejną istotną kwestią jest pielęgnacja i obserwacja plonów. Jeśli odpowiednio szybko zauważymy niepokojące zmiany, istnieje szansa, że będziemy w stanie się z nimi uporać. Niestety, niektóre objawy poważnych infekcji są mylone z oznakami niewłaściwej opieki. Jednym z przykładów może być żółknięcie liści papryki, które bardzo często jest kojarzone z brakiem wody lub substancji odżywczych w glebie. Warto wiedzieć, że podobnie może wyglądać Fusarium oxysporum - grzybicza choroba roślin. Jest to niebezpieczna dolegliwość pojawiająca się przy wysokich temperaturach i nadmiernej wilgoci. Fuzarioza potrafi utrzymać się w glebie przez wiele lat. W celu upewnienia się, że mamy do czynienia z grzybem, należy naciąć pęd. Jeśli zauważymy w jego wnętrzu brązowe kręgi, możemy mieć pewność obecności choroby. Jak z nią walczyć?

Żółte liście kontra grzyb. Stosuj profilaktyczne opryski

Walka z fuzariozą nie należy do najprostszych, bywa wręcz niemożliwa. Ta niezwykle niebezpieczna dla roślin choroba grzybicza atakuje układ korzenny. Liście, na których zaczynają występować przebarwienia to pierwsza faza gnicia, będącego jednym z objawów. Kolejnym jest zahamowanie wzrostu pędów. Najczęściej infekcja obejmuje uprawy znajdujące się w szklarniach lub tunelach. Aby ją zwalczyć, trzeba jak najszybciej podjąć działania. Gatunki objęte chorobą należy usunąć z gleby, w której następnie trzeba przeprowadzić zabiegi przeciwgrzybicze. Gospodarze, w celu uniknięcia konieczności wyrzucania plonów, decydują się na profilaktyczne opryski, wykonane w domowym zaciszu. Jedną z lepszych metod jest wykorzystanie sypkiego cynamonu, który po wymieszaniu z wodą stanowi doskonały, naturalny środek antygrzybiczy. Warto również pamiętać o regularnej zmianie miejsca wysadzania warzyw i owoców. Dzięki tej metodzie zapobiegamy rozwojowi patogenów w ziemi.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: