Szkarłatka chińska, zwana także szkarłatką jagodową, to niezwykle pożądany gatunek przez miłośników roślin. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim oryginalnemu wyglądowi. Kolejną zaletą jest fakt, że to wieloletnia i mrozoodporna bylina. Choć pędy naziemne przyrastają, roślina odbija każdego roku i nie potrzebuje specjalnego okrycia przed chłodem. Wypuszcza nowe pędy, tym samym przyjmując kształt coraz większego krzewu. Ma duże, zielone liście o jajowatym kształcie, pędy mają karmazynowe przebarwienia, a wiosną można zauważyć piękne kwiatostany tworzone z małych, białych kwiatów. Tym, co wyróżnia szkarłatkę chińską na tle innych roślin, są przede wszystkim drobne owoce dodające całości wyjątkowego uroku i tropikalnego klimatu. Warto jednak pamiętać, że w stanie surowym nie są jadalne.
Dobra wiadomość jest taka, że szkarłatka chińska nie jest trudna w uprawie. Świetnie radzi sobie nawet w polskich warunkach, jednak warto znać podstawowe zasady pielęgnacji, by cieszyć się kwiatami i owocami każdego roku. Na początek należy wybrać dobre stanowisko. Z uwagi na fakt, że roślina pochodzi z Azji, najlepiej będzie się czuła na słonecznym miejscu. To właśnie dzięki światłu pięknie kwitnie i szybko się rozwija, osiągając niekiedy nawet dwa metry wysokości. W półcieniu również sobie poradzi, jednak wówczas może wypuścić nieco mniej kwiatów i owoców. Szkarłatkę najlepiej sadzić jesienią lub wiosną na stanowiskach o żyznej, próchniczej i przepuszczalnej glebie. Warto wcześniej zasilić ziemię kompostem lub obornikiem, by roślina dobrze się przyjęła.
Z uwagi na fakt, że szkarłatka chińska szybko i intensywnie się rozwija, lepiej posadzić ją w odstępie co najmniej jednego metra od innych roślin. Najlepszym towarzystwem będą dla niej liliowce, jeżówki i rudbekie. Na pewno pięknie zaprezentuje się w pobliżu tarasu, płotu lub ścieżek, ponieważ jest niezwykle urodziwa. Można ją także posadzić obok traw ozdobnych, które dodatkowo podkreślą jej wyjątkowość. Aby roślina nie zwiędła, należy ją regularnie i obficie podlewać, szczególnie w okresach suszy. W sezonie wegetacyjnym warto dwa razy dostarczyć jej dodatkowych składników odżywczych w nawozach, choć nie jest to konieczne, ponieważ szkarłatka odżywia się również tym, co pobierze z gleby.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.