To idealny pomysł na kurki. Przygotuj pyszny, kremowy sos, który możesz podawać na kilka sposobów

Z czym najlepiej smakują kurki? Jest kilka sposobów na przyrządzenie tych pysznych grzybów. Najlepiej sprawdzi się gęsty, śmietanowy sos, który możemy podawać z wieloma różnymi dodatkami. Jeśli nie masz pomysłu na obiad, sprawdź nasz przepis. Rodzina będzie zachwycona.

Sezon na grzyby powoli się rozpoczyna, a to oznacza, że wkrótce będzie można zaplanować wycieczki do lasu. Wracając do domu z pełnymi koszami pojawia się zwykle ważne pytanie - co zrobić ze zbiorami? Na pewno się nie zmarnują. Z grzybów można przygotować wiele pysznych dań, dlatego warto polować nie tylko na borowiki i podgrzybki, ale przede wszystkim na kurki. Te złociste grzyby mają wyjątkowy smak, który dopieści niemal każde danie. Sprawdź, co można zrobić z kurek i jak najlepiej je przyrządzić.

Zobacz wideo Jak przyrządzić grzyby? Tomasz Jakubiak przyrządza je w stylu azjatyckim

Jak najlepiej przyrządzić kurki? Najpierw dokładnie oczyść grzyby tym prostym sposobem

Nim wrzucisz kurki na patelnię, najpierw trzeba je wyczyścić z liści, ziemi, fragmentów roślinnych i innych leśnych zanieczyszczeń. W tym celu najlepiej użyć pędzelka, którym delikatnie ściągniemy największe zabrudzenia. To jednak nie koniec. W szczelinach może znajdować się piasek, który później będzie wyczuwalny podczas jedzenia. Aby tego uniknąć, należy grzyby porządnie wypłukać. Niektórzy w tym celu podkładają je pod bieżącą wodę lub wkładają do napełnionej miski na kilka minut. To popularny sposób, ale niestety niewłaściwy. Tak możemy pozbawić kurki nie tylko brudu, ale także smaku i zapachu, przez co staną się mdłe. Jak zatem najlepiej oczyścić grzyby? 

  1. Włóż kurki do dużej miski i nastaw wodę w czajniku.
  2. Gdy woda będzie się gotować, posyp grzyby solą. Wystarczy jedna czubata łyżeczka.
  3. Zalej posolone grzyby wrzątkiem i dokładnie mieszaj całość przez kilkanaście sekund. Nie rób tego zbyt długo, by kurki nie straciły aromatu. Następnie przełóż je do drugiej miski za pomocą cedzaka.
  4. Woda po grzybach będzie bardzo brudna, co może oznaczać, że nie oczyściliśmy ich w pełni. W tej sytuacji warto powtórzyć cały proces jeszcze raz. Zwykle wystarczą dwa lub trzy powtórzenia, by dokładnie wyczyścić kurki.

Jak przyrządzić kurki na maśle? Przepis na kurki w śmietanie

Najlepszym sposobem na wykorzystanie kurek będzie przygotowanie pysznego, kremowego sosu. Możemy go później podać na kilka sposobów i z różnymi dodatkami, na przykład z makaronem, ziemniakami lub w risotto. Sos z kurek z kurczakiem, wieprzowiną lub innym rodzajem mięsa będzie również świetnym pomysłem. Składniki, jakich potrzebujesz do przygotowania sosu, to:

  • 300 gramów kurek,
  • 100 mililitrów śmietanki 30 procent,
  • trzy łyżki masła,
  • trzy ząbki czosnku,
  • cebula,
  • łyżka oleju lub oliwy,
  • łyżka śmietany 12 procent,
  • pół natki pietruszki,
  • sól, pieprz i inne ulubione przyprawy do smaku.

Jak zrobić dobry sos z kurek?

  1. Na początek zajmij się cebulą. Obierz ją z łupin i posiekaj w kostkę. Następnie obierz czosnek.
  2. Kurki również pokrój na mniejsze kawałki. Małe okazy można zostawić w całości.
  3. Przygotuj dużą patelnię, rozgrzej na niej oliwę oraz kostkę masła. Następnie wrzuć cebulę. Gdy się zeszkli, dodaj do tego przeciśnięty przez praskę czosnek.
  4. Do cebuli i czosnku dorzuć kolejne porcje masła. Smaż wszystko przez kilka minut, a następnie wrzuć pokrojone kurki.
  5. Podsmażaj wszystko na małym ogniu przez kilka minut. Gdy zauważysz, że grzyby puściły wodę, zalej całość śmietanką 30 procent. Po chwili możesz dodać łyżkę śmietany 12 procent i wymieszać całość. 
  6. Dopraw wszystko solą oraz pieprzem i duś przez kilka minut pod przykryciem. Całość warto co pewien czas wymieszać, by sos nabrał gęstej, kremowej konsystencji. Na koniec dopraw go posiekaną natką pietruszki.

Gotowy sos możesz podać ugotowanym makaronem, kaszą lub z ziemniakami i mięsem. To świetny pomysł na sezonowy obiad, który z pewnością posmakuje całej rodzinie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: