Parapet pełen storczyków. Morze kwiatów możesz uzyskać za darmo. Niezawodny trik mojej mamy

Storczyki niewątpliwie zawładnęły sercami wielu miłośników kwiatów. Można je spotkać nie tylko na parapetach mieszkań prywatnych, ale także w biurach i hotelach. Chcąc cieszyć się sporą kolekcją roślin, wcale nie musisz kupować nowych okazów. Podpowiemy ci, jak samodzielnie rozmnożyć je w domu.

Storczyki od lat królują na parapetach wielu domów i mieszkań. Orchidee są jednymi z najbardziej lubianych kwiatów, których hodowla przynosi mnóstwo radości. Nie tylko są piękne i stanowią elegancki dodatek przestrzenny, ale także umożliwiają swojemu właścicielowi rozwijanie się pod kątem botanicznym. W jaki sposób? Poszczególne okazy z łatwością można rozmnożyć, bez konieczności kupowania. Wystarczy znać pewien trik.

Zobacz wideo Przesadzajcie, a urośniecie! Oto, jak powinno się przesadzać rośliny doniczkowe!

Szczepka storczyka bez korzeni. Rozmnożenie kwiatu jest trudne, ale nie niemożliwe

Istnieje kilka metod rozmnażania storczyków, o których z pewnością słyszało mnóstwo osób. Dookoła niektórych zdążyło wytworzyć się mnóstwo mitów. Największym z nich jest jednak ten dotyczący łatwości przeprowadzenia wspomnianego zabiegu. Chcąc spotęgować kolekcję orchidei, trzeba mieć na uwadze możliwości poszczególnego gatunku oraz okres, w którym można wykonać rozszczep. Najlepszą porą jest wiosna - marzec lub kwiecień - to właśnie wtedy kwiaty z rodziny storczykowatych są w najlepszej kondycji do dzielenia się materiałem na kolejne rośliny. Kolejnym ważnym aspektem jest higiena sprzętu. Przed podjęciem jakichkolwiek działań należy pamiętać o zdezynfekowaniu ostrzy, przy pomocy których będziemy pobierać części kwiatu. Pierwszą z metod jest rozmnażanie z liści. Nie jest to niemożliwe, aczkolwiek trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników.

Rozmnażanie storczyka z liścia. Fakty przyćmiewają mity

Istnieje mit, według którego rozmnożenie storczyka z liścia jest możliwe w przypadku każdego gatunku. Nie jest to jednak prawda. Jedynie orchidea z rodzaju Ludisia daje nam największą możliwość sukcesu w tej kwestii. Przy pomocy ostrego narzędzia - najlepiej skalpela - odcinamy od łodygi liść, który w swojej strukturze zawiera kawałek pnia. Po pozyskaniu materiału odstawiamy go na całą noc, aby w ciągu kilku godzin, na miejscu nacięcia mogła wytworzyć się błona. Następnego dnia rano, do pojemnika wysypanego nawozem dedykowanym wsparciu korzeni, wkładamy roślinę. Kolejno przygotowujemy mieszankę z węgla aktywnego, w której należy zanurzyć liść. Po czasie, gdy zaczną pojawiać się korzenie, całość przenosimy do doniczki uzupełnionej dobrze zdrenowanym podłożem i ziemią dla storczyków. Po trzech dniach od wykonania zabiegu podlewamy kwiat, pamiętając, aby go nie przelać. Jeśli jednak nie jesteś w posiadaniu wcześniej wspomnianego rodzaju, podpowiemy ci, jak rozmnożyć orchidee innego gatunku.

Jak rozdzielić dendrobium? Każdy rodzaj kwiatu można rozmnożyć inną metodą

Najpopularniejszą, a zarazem najprostszą metodą rozmnażania storczyków jest pobieranie keiku. Keik to młoda szczepka, która naturalnie wyrasta na pędach. Widząc, że samoistnie powstały pęd nie przemienia się w kwiat, możemy wykorzystać okazję i pomnożyć kolekcję orchidei. Wystarczy odciąć 5 cm pęd, na którym znajdują się co najmniej 2 liście o 2 cm długości. Pozyskany materiał bez zbędnego czekania wsadzamy do doniczki wysypanej warstwą drenażową wymieszaną z ziemią do storczyków. Aby roślina mogła zdrowo rosnąć, należy podlewać ją systematycznie - co dwa dni - zachowując ostrożność w kwestiach nadmiernego wykorzystania wody. Podobną metodą jest rozmnażanie z pędów kwiatowych, jednak w tym przypadku, podobnie jak w kwestii liści, istnieją pewne ograniczenia. Jedynie orchidee z rodziny Phalaenopsis i Dendrobium można poddać tej próbie. Wystarczy odciąć tuż przy podłożu pędy, na których nie zdążyły jeszcze wyrosnąć kwiaty. 15-centymetrową część rośliny umieszczamy w doniczce wypełnionej torfem i piaskiem. W tym przypadku o nawodnieniu trzeba pamiętać codziennie - lekkie zraszanie jest zalecane przez kres dwóch miesięcy, dopóki kwiat nie zdąży się ukorzenić. Kiedy wytworzy się podstawa storczyka, przekładamy całość do właściwego pojemnika z ziemią.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.