To najwięksi wrogowie ogrodników. Pozbycie się ich z rabatki jest trudne. Moja mama ma sposób

Pielęgnacja roślin i ochrona przed szkodnikami wymagają wielu wyrzeczeń. I choć niektóre sytuacje mogą wydawać się bez wyjścia, zawsze znajdzie się sposób, aby zapobiec najgorszemu. Oto niezawodna metoda zwalczania ziemiórek i pędraków. Szkodniki opuszczą twoją rabatkę raz na zawsze.

Radość z hodowania roślin często potrafią nam odebrać szkodniki, które nie potrafią odmówić sobie przyjemności zdewastowania naszych plonów. Oczywiście większość z nich robi to nieświadomie, co nie zmienia jednak faktu, że w wyniku ich działań kwiaty, warzywa i owoce obumierają. Jednymi z najpoważniejszych wrogów ogrodowych są pędraki i ziemiórki. Jak z nimi walczyć bez używania środków chemicznych? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Przesadzajcie, a urośniecie! Oto, jak powinno się przesadzać rośliny doniczkowe!

Nicienie na ziemiórki i pędraki. Metoda bezpieczna dla roślin

Walcząc z niszczycielskimi szkodnikami, bardzo często w akcie desperacji postanawiamy sięgnąć po środki chemiczne. Są to produkty niewątpliwie skuteczne w działaniu, jednak warto mieć na uwadze, że niektóre z nich niestety mogą również podrażnić już i tak wyniszczony system korzeniowy rośliny. Podjęcie zbyt pochopnej walki z ziemiórkami czy pędrakami może skończyć się znacznie poważniejszymi stratami, niż te, które zaobserwowaliśmy do tej pory. Aby uniknąć potencjalnego zrujnowania plonów, warto zastosować nicienie. Mikroskopijne bezkręgowce są niezawodnymi sprzymierzeńcami w walce z insektami. Organizmy żyjące są sprzedawane w formie proszku lub koncentratu, a ich cena waha się pomiędzy 80 - 150 zł. Stosując się do zaleceń producenta, możemy mieć pewność, że raz na zawsze pozbędziemy się problemu z robakami zamieszkującymi w glebie. Jeśli jednak jesteście zwolennikami domowych sposobów, oto co możecie zrobić, aby zabezpieczyć rośliny przed plagą ziemiórek i pędraków.

Domowy sposób na ziemiórki i pędraki. Wypróbuj, zanim użyjesz chemii

Zarówno ziemiórki jak i pędraki to insekty żyjące w glebie. Chcąc uchronić rośliny przed niszczycielskimi działaniami wspomnianych osobników, warto zadbać, aby gleba nie była przelewana. Doprowadzanie do nadmiernej wilgoci gruntu, może być odbierane przez szkodniki jako zaproszenie. Oporów przed odwiedzinami nie mają przede wszystkim ziemiórki, które ochoczo wlatują przez uchylone okna w mieszkaniach, i rozgaszczają się w donicach kwiatów. Aby zabezpieczyć przed nimi roślinę, warto raz na jakiś czas zastosować oprysk z cynamonu. Dwie łyżki stołowe przyprawy trzeba rozmieszać w 0,5l gorącej wody, a następnie odczekać aż ostygnie. Wystudzony napój przecedzamy i wlewamy do butelki z atomizerem, przy użyciu której spryskujemy ziemię w doniczce. Zapach kory cynamonowca skutecznie powinien wypędzić potencjalnych gości.

Nieco bardziej skomplikowanie prezentuje się sytuacja z pędrakami, które zazwyczaj zamieszkują gleby ogrodowe. Chcąc je zniechęcić do odwiedzania naszej grządki, można spróbować wysiać cebulę, której zapach drażni szkodniki. Niektórzy polecają również zastosowanie nawozu z gryki, który dodatkowo jest doskonałym źródłem materii organicznej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: