Tuje to jedne z najpopularniejszych roślin wysadzanych w ogrodach. Drzewka iglaste nie tylko stanowią ozdobę posesji, ale również zapewniają poczucie prywatności. Kolejną zaletą żywotników jest łatwość w uprawie. Choć nie należą one do wymagających gatunków, warto pamiętać o kilku kwestiach, które sprawią, że pochodzące z Azji krzewy będą zdrowe i bujne. Jednym z najważniejszych zadań ogrodowych jest nawożenie. Zobacz, kiedy i jakimi produktami odżywić tuje.
Oprócz regularnego podlewania i przycinania krzewu, które nie tylko ma na celu nadanie mu kształtu, ale również pobudzenie pędów do szybszego wzrostu, tuje wymagają również nawożenia. Proces dostarczania składników odżywczych żywotnikowi powinien być powtarzany trzy razy w roku - wiosną, latem oraz jesienią. Każdy etap jest ważny i żadnego z nich nie należy pomijać, aby nie doprowadzić do żółknięcia lub przesuszenia igiełek. Nawożenie przeprowadzane wiosną i latem powinno być bogate w azot i magnez - składniki wspomagające wzrost i rozwój. Dzięki nim zostanie usprawniony proces fotosyntezy, na skutek którego roślina zachowa intensywnie zieloną koronę. Aby wesprzeć tuje wspomnianymi składnikami, nie trzeba kupować sklepowych mieszanek. Wystarczy, że po wypiciu ulubionego porannego naparu - kawy - zachowamy fusy. Istnieją dwa sposoby wykorzystania drobnych ziarenek. Pierwszy z nich wymaga niewielkiego wkładu pracy. Polega on na wysuszeniu i rozsypaniu produktu pod drzewem. Drugi jest trochę bardziej pracochłonny, ale równie prosty. Szklankę fusów należy wymieszać w 10 litrach wody i odstawić na 24 h. Po upływie doby mieszanka jest zdatna do użytku - można ją wykorzystywać raz na dwa tygodnie, aż do momentu zużycia. W ramach jesiennego nawożenia również można wykorzystać roztwór, który samodzielnie przygotujemy w domu. Wystarczy nam do tego tylko jeden składnik.
Jesienne prace w ogrodzie wymagają od nas przygotowania roślin do okresu zimowego, który dla wielu gatunków może być dość wymagający. Dlatego niezwykle ważne jest dostarczenie odpowiednich składników odżywczych do gleby. Zanim nadejdą mrozy - najpóźniej w połowie października - tuje powinny zostać potraktowane roztworem bogatym w potas i fosfor. Dzięki nim drzewo otrzyma dodatkową ochronę przed czynnikami stresowymi i dodatkowo poprawi parametry jakości wpływające na wzrost i rozwój w okresie wiosennym. Aby przygotować nawóz pełen wspomnianych pierwiastków, należy wykorzystać dojrzałego banana. Pokrojony w całości owoc przekładamy do litrowego słoika i zalewamy gorącą wodą. Roztwór gotowy do użytku będzie po upływie 48 godzin. Chcąc go zastosować, wystarczy odcedzić wodę i rozlać ją w pobliżu podnóża korony. Stosując się do tej metody, będziemy mogli cieszyć się pięknymi, zielonymi tujami, chroniącymi ram naszej działki.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.