Ajvar - przepis na pyszną pastę prosto z Bałkanów

Kremowa pasta z pieczonych papryk i bakłażanów będzie przypominać nam wakacje na Bałkanach. Jak zrobić domowy ajvar?

Ajvar, czyli pasta warzywna na bazie papryki i bakłażanów, to tradycyjny smak Bałkanów. Najpopularniejsza jest w Serbii i Macedonii. Intensywny smak ajvaru doda charakteru wielu daniom i przekąskom. Najsmaczniejsza będzie pasta zrobiona własnoręcznie w domu. Jak się za to zabrać? Oto przepis na wyśmienity ajvar. 

Zobacz wideo Lubisz ajwar? Z łatwością przyrządzisz go w domu

Ajvar - przepis podstawowy 

Czego potrzebujemy, do wykonania tradycyjnej pasty ajvar? 

  • 5 kg papryki czerwonej
  • 2 kg bakłażanów
  • 3 ząbki czosnku
  • 200 ml oliwy 
  • 2 łyżki octu winnego
  • sól do smaku 

Sposób przyrządzenia:

  1. Na początek papryki i bakłażany myjemy i dokładnie osuszamy. Następnie opalamy je nad ogniem lub pieczemy w piekarniku w temperaturze 220 stopni. Skórka warzyw powinna być czarna i łatwa do usunięcia. To takiemu przygotowaniu warzyw ajvar zawdzięcza swój głęboki smak. 
  2. Gorące warzywa możemy przykryć folią, co ułatwi później obranie ich ze skórek. Pozostawiamy do ostygnięcia. 
  3. Obieramy warzywa, paprykę pozbawiamy gniazd nasiennych. 
  4. Przygotowane warzywa mielimy w maszynce do mięsa. Możemy też użyć do tego blendera. Ważne, żeby uzyskać gładką masę. 
  5. Powstałą masę przekładamy do garnka, dodajemy sól, ocet i część oliwy. Następnie smażymy na małym ogniu około 3 godzin, stopniowo dodając oliwę. 
  6. Kiedy ajvar ma odpowiednią konsystencję, przekładamy go do wyparzonych słoików i pasteryzujemy.

Do czego używać ajvaru? Kilka smakowitych propozycji

Ajvar ze względu na swój charakterystyczny smak doda uroku wielu przekąskom. To też świetny sposób na podbicie smaku potraw, którym brakuje "tego czegoś". Jak możemy stosować ajvar? Oto kilka inspiracji. 

W połączeniu z dobrym pieczywem, grzankami lub krakersami ajvar będzie doskonałą przystawką na przyjęcie organizowane w naszym domu. Sprawdzi się też jako dip do surowych warzyw

Na Bałkanach ajvar często podawany jest jako dodatek do mięs - możemy przyrządzić z jego użyciem marynatę, która podkręci smak zwykłego pieczonego kurczaka.

Ajvar to też znakomity dodatek do różnego rodzaju sosów pomidorowych. Sprawi, że nasze zwykłe domowe menu stanie się znacznie bardziej interesujące. Ajwar może także wspaniale wzbogacić smak gulaszu. Wystarczy dodać 2-3 łyżki pasty, żeby sos nabrał nowego charakteru.

Ajvar możemy wykorzystać też do wykonania wrapów i burgerów. Z takim dodatkiem popularne szybkie dania będą ciekawsze i bogatsze o witaminy. To zdecydowanie zdrowszy wybór, niż sos czy majonez. Sos na bazie ajvaru będzie też dobrze się komponować ze zwykłym ryżem lub makaronem. Dlatego warto mieć kilka słoików tej aromatycznej pasty w swojej spiżarni.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.