Kalendarz wędkarski grudzień 2024 - jak się przygotować do zimowego wędkowania i o czym należy wiedzieć?

Kalendarz wędkarski grudzień 2024 - co warto wiedzieć o zimowych połowach? Choć grudzień to miesiąc, który kojarzy się raczej z zakończeniem sezonu wędkarskiego, to doświadczeni wędkarze wiedzą, że mimo trudnych warunków atmosferycznych i ograniczonego dostępu do łowisk, grudzień w wędkarstwie może okazać się naprawdę zaskakujący.

Kalendarz wędkarski grudzień 2024 - jak się przygotować do zimowych połowów i o czym należy wiedzieć? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami dotyczącymi wędkowania w grudniu.

Zobacz wideo Staramy się wypracować rekomendacje, żeby katastrofy ekologiczne się nie powtarzały

Kalendarz brań — dlaczego jest przydatny?

Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie, czym jest kalendarz brań i czemu on właściwie służy? Kalendarz brań to swego rodzaju "instrukcja" ułatwiająca połowy, zwłaszcza mało doświadczonym wędkarzom. Jego celem jest wskazanie momentów, w których ryby są najbardziej skłonne do żerowania i co za tym idzie — kiedy istnieje największa szansa na udane połowy. W kalendarzu brań uwzględnione są różnego rodzaju czynniki i bazuje on m.in. na informacjach dotyczących pory roku, panujących warunkach pogodowych, ciśnienia atmosferycznego czy fazy Księżyca. Co prawda kalendarz brań nie daje gwarancji udanych połowów, ale jest bardzo przydatnym narzędziem na drodze do tego celu. Jakie ryby można złowić w grudniu, jakie techniki sprawdzą się najlepiej w zimowych warunkach i jak przygotować się na połowy w grudniu?   

Kalendarz rybny — jak się przygotować do wędkowania w grudniu?

Jak wygląda kalendarz rybny i wędkowanie w grudniu? Grudzień to bardzo specyficzny czas na łowienie, dlatego wymaga dokładnego przygotowania. W grudniu mamy do czynienia z niskimi temperaturami i przymrozkami, co oznacza, że oprócz specjalistycznego sprzętu, wędkarze muszą być zaopatrzeni także w odpowiednie ubranie. Najlepiej sprawdzi się wodoodporna odzież i materiały dobrze izolujące od zimna. Kolejna kwestia to wspomniany już specjalistyczny sprzęt. W grudniu wiele akwenów wodnych pokrytych jest lodem, dlatego osoby planujące zimowe połowy, powinny zaopatrzyć się w odpowiednie wędki, świder do lodu, a także zestaw przynęt, które dobrze sprawdzą się w niskich temperaturach. Wędkarze zimą korzystają głównie z następujących rodzajów przynęt:

  • mormyszki, czyli małe i ciężkie przynęty, używane głównie do połowu ryb spod lodu 
  • pilkery, czyli sztuczne przynęty imitujące małe ryby 
  • przynęty gumowe (twistery, rippery) 
  • żywe przynęty 

Kalendarz brań wędkarskich — zasady zimowego wędkowania

W grudniu ważny jest nie tylko kalendarz brań wędkarskich, ale także znajomość i stosowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas wędkowania. Na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas wędkowania spod lodu? Wędkowanie spod lodu jest jednym z głównych sposobów połowu w czasie zimy. Wybierając się na lód, należy jednak zachować szczególną ostrożność. Aby przebywanie na lodzie było bezpieczne, warstwa lodu powinna wynosić nie mniej niż 10-15 cm. Nigdy nie należy wchodzić na lód, jeżeli nie mamy pewności co do jego stanu lub bez odpowiedniej asekuracji. Zaleca się, aby na wędkowanie spod lodu wziąć ze sobą kolce lodowe i linę, a najlepiej wędkować w duecie, co jest gwarancją większego bezpieczeństwa. Doświadczeni wędkarze często stosują w grudniu spinning, który sprawdza się przede wszystkim do połowu sandaczy i szczupaków. Należy jednak mieć na uwadze, że zimą ryby są mniej aktywne i warto dostosować wybraną metodę połowu do aktualnie panujących warunków.  

Kalendarz brań ryb grudzień 2024 - jakie ryby można łowić zimą?

Kalendarz brań ryb grudzień 2024 - jakie ryby można łowić zimą? Choć aktywność ryb w okresie zimowym spada, to należy pamiętać, że wędkarze nadal mają możliwość udanych połowów. Wśród gatunków, które można łowić w grudniu, wymieniane są przede wszystkim:

  • okonie — jest to najczęstszy gatunek łowiony w okresie zimowym. Okonie charakteryzują się tym, że żerują nawet w niskich temperaturach, a największą aktywność wykazują zazwyczaj tuż przed zmrokiem. Często można je spotkać w zamarzniętych jeziorach
  • płocie — kolejny gatunek aktywny zimą, do którego połowu bardzo dobrze sprawdzają się mormyszki
  • szczupaki — choć zimą są mniej aktywne, niż w cieplejszych miesiącach, to nadal żerują, a największa szansa na połów przypada właśnie na grudzień i styczeń
  • leszcze — kolejny popularny gatunek podczas zimowych połowów. Leszcze mogą być łowione zarówno pod lodem, jak i w rzekach
  • sandacze — jest to gatunek aktywny cały rok, dlatego można poławiać go także zimą (jest to jednak bardziej problematyczne niż w cieplejszych miesiącach)
  • karasie — gatunek ten charakteryzuje się dużą odpornością na niskie temperatury, a zimą można go łowić m.in. w stawach.

Zobacz też: Polski wędkarz pobił rekord świata. Złowił giganta. W dźwiganiu musiał pomagać mu tata

Więcej o: