Jakie kwiaty siać we wrześniu i październiku, aby nasz ogród wyglądał oszałamiająco na wiosnę?

Jakie kwiaty siać we wrześniu i październiku? Jesień to czas intensywnych prac ogrodowych. Z jednej strony porządkujemy i przycinamy nasze rośliny, z drugiej natomiast możemy zadbać o wygląd naszego ogrodu w przyszłym sezonie i posadzić nowe rośliny, które przyozdobią ogród po zimowej przerwie.

Jakie kwiaty siać we wrześniu i październiku? Wczesną jesienią można siać zarówno rośliny jednoroczne, jak i byliny. Wrzesień i październik to dobry czas na wysiew roślin, które dobrze znoszą chłodniejsze temperatury. Jakie gatunki można sadzić w naszych ogrodach w tych miesiącach?

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Jakie rośliny można sadzić we wrześniu i październiku?

Jakie rośliny można sadzić we wrześniu i październiku? Wczesna jesień to czas, kiedy nasze rośliny przygotowują się do zimowej przerwy. Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że jest to dobry moment na prace porządkowe i przygotowanie naszych ogrodów na przyszły sezon. Jesienią przycinamy rośliny i usuwamy przyschnięte i obumarłe ich fragmenty. Ma to na celu wzmocnienie roślin, zapewnienie im optymalnych warunków rozwoju i poprawę estetyki naszej przestrzeni przydomowej. W tym czasie warto pomyśleć także o nowych roślinach, które będą zdobiły nasz ogród w przyszłości. We wrześniu i październiku warto sadzić rośliny, które są odporne na niższe temperatury i bardziej wymagające warunki pogodowe, z jakimi mamy do czynienia w okresie przedzimowym. Sadzenie kwiatów jesienią ma wiele zalet. Przede wszystkim umożliwia łatwiejsze przystosowanie się roślin do zmiennych warunków pogodowych, a także zapewnia większą ochronę naszych roślin przed chorobami. Warto podkreślić również to, że jesienny siew pozwala na szybszy start roślin wiosną, dzięki czemu nasz ogród wygląda pięknie już w pierwszych cieplejszych miesiącach. Jesienny siew gwarantuje także lepsze ukorzenienie się roślin przed zimą, co jest bardzo istotne dla wzmocnienia roślin przed najtrudniejszą dla nich porą roku. Jesienią można sadzić zarówno rośliny jednoroczne, jak i byliny, krzewy, rośliny cebulowe oraz krzewy liściaste. Jakie kwiaty warto mieć w swoim ogrodzie?  

Co sadzić we wrześniu i październiku? 

Co sadzić we wrześniu i październiku? Jak już wiemy, jesień to dobry czas na sadzenie różnego rodzaju roślin, dlatego możliwości jest naprawdę dużo. Jesienią w ogrodzie sadzi się m.in. rośliny cebulowe, które pojawiają się jako pierwsze na wiosnę. Optymalna temperatura sadzenia roślin cebulowych wynosi od 6 do 10 stopni Celsjusza. Takie warunki dają gwarancję dobrego ukorzenienia przed zimą i późniejszego rozwoju roślin. Wśród najpopularniejszych roślin cebulowych sadzonych we wrześniu i październiku można wymienić m.in.:

  • tulipany 
  • hiacynty
  • krokusy
  • narcyzy

Kolejną grupą roślin, które można sadzić jesienią, są rośliny dwuletnie, które zakwitną w kolejnym sezonie. W gronie tym można wymienić m.in. goździki brodate, malwy i dzwonki ogrodowe. W ostatnim czasie bardzo popularne są również kwietne łąki, które można wysiewać właśnie we wrześniu i październiku. Jesienny siew gwarantuje, że nasiona dobrze przetrwają zimowe warunki i na wiosnę zaczną intensywnie kiełkować, tworząc kolorowe kompozycje w naszych ogrodach. Wśród najpopularniejszych roślin wykorzystywanych do tworzenia łąk kwietnych należą m.in. chaber, mak polny, rumianek, złocień. Jakie kwiaty siać we wrześniu i październiku? Jesienią bardzo często wysiewane są bratki, które wyróżniają się bardzo dużą odpornością na chłód i w sprzyjających warunkach pogodowych  mogą kwitnąć naprawdę długo. Wysiewając bratki jesienią mamy pewność, że na wiosnę rośliny będą już dobrze ukorzenione i przygotowane do dalszego rozwoju.     

Wysiew nasion we wrześniu i październiku - jak dbać o rośliny przed zimą?

Wysiew nasion we wrześniu i październiku wymaga odpowiedniej pielęgnacji, dzięki której rośliny będą miały zapewniony dobry start przed zimą i możliwość bujnego wzrostu i kwitnienia w okresie wiosennym. Przed jesiennym wysiewem warto odpowiednio spulchnić i użyźnić glebę, co jest podstawą prawidłowego rozwoju i wzrostu roślin. Dobrze przygotowana gleba daje gwarancję, że nasiona mają optymalne warunki do wzmocnienia się przed zimą. Choć jesień z reguły jest bardzo wilgotna, to w słoneczne dni należy pamiętać o regularnym podlewaniu naszych roślin. Jesienne warunki pogodowe bywają bardzo zmienne, dlatego należy przygotować się także na ewentualne przymrozki. Warto stosować różne metody ochrony, takie jak m.in. ściółkowanie czy okrywanie agrowłókniną. Choć jesień nie jest najlepszym momentem na nawożenie, to można pokusić się o delikatne wsparcie roślin nawozami organicznymi, w których składzie znajduje się fosfor i potas. 

Zobacz też: Jaki nawóz do trawy we wrześniu? Trzymaj się zasady P-F. To niezawodny trik dziadka Kazika

Więcej o: