Przytnij piwonie w ten sposób, a za rok zachwycą potrójną ilością kwiatów. Trik mojej babci

Zastanawiasz się, czy można przycinać piwonie? Okazuje się, że nie tylko jest to wskazane, ale również znacznie przyczynia się to do ich przepięknego kwitnięcia w sezonie. Sprawdź, jak najlepiej zadbać o swoje kwiaty w ogrodzie, by cieszyły wzrok jak najdłużej.

Piwonie to jedne z najpopularniejszych kwiatów w polskich ogrodach. Nie są trudne w utrzymaniu, za to pięknie pachną i ozdabiają nasze otoczenie kolorowymi płatkami. Mało kto wie jednak, że krzewy potrzebują regularnego przycinania, zwłaszcza jesienią. Jeśli zrobimy to teraz, odwdzięczą nam się bogatym kwitnięciem w sezonie.

Zobacz wideo Czy rośliny lubią earl greya? Rosną po nim, jak na drożdżach!

Kiedy przycinać piwonie? To już najwyższy czas

Piwonie zdobią każdy ogród, pod warunkiem że odpowiednio o nie dbamy. Aby do tego jeszcze imponująco kwitły, musimy zadbać o regularne przycinanie łodyg. Dzięki temu zabiegowi w przyszłym sezonie możemy doczekać się jeszcze większej liczby kolorowych kwiatów. Jeśli o tym zapomnimy, pąki rozwiną się o wiele słabiej. Dlatego też tak ważne jest jesienne cięcie. Kiedy jednak dokładnie się za to zabrać? Przede wszystkim powinniśmy obserwować zachowanie naszych roślin. Kiedy zaczynają przekwitać, więdnąć, a liście zmieniają się w żółte, oznacza to, że zaczynają zapadać w sen zimowy. To doskonała pora, by sięgnąć po sekator. Ważne jest również, by zdążyć to zrobić jeszcze przed pierwszymi przymrozkami. Dzięki temu piwonie będą silniejsze i lepiej poradzą sobie, gdy już powróci wiosna.

Kiedy obcinamy piwonie i jak odpowiednio to zrobić? Wyznacz termin i działaj

Termin przycinania piwonii powinniśmy wyznaczyć sobie indywidualnie, ale warto trzymać się pewnej zasady. Najlepiej będzie zrobić to w pierwszej połowie września, by mieć stuprocentową pewność, że roślina nie zdąży przemarznąć. Jeśli jednak zapomnimy o tym kroku w pielęgnacji, nie ma przeciwwskazań, by nie wykonać go później. Z pewnością więcej pomoże to, niż zaszkodzi. Przede wszystkim możemy tym samym pozbyć się ewentualnych szkodników, usunąć martwe liście oraz pobudzić nowy wzrost na kolejny sezon. Przycinanie piwonii jest banalnie proste. Wystarczy nam dobry, naostrzony sekator lub specjalne nożyce do przycinania kwiatów. Zabieg przeprowadzamy na wysokości jednej trzeciej pędów, nie wyżej. To niezwykle ważne, by mocno przyciąć łodygi piwonii, nawet jeśli na początku nie wygląda to obiecująco. Dzięki temu jednak nasze kwiaty będą miały znacznie łatwiej wiosną, gdy zaczną wypuszczać świeże pędy. Warto pamiętać także, że pielęgnacja nie ogranicza się tylko i wyłącznie do miesięcy, podczas których rośliny są w pełni rozkwitu. Dbać o nie musimy przez cały rok. Tylko wtedy będziemy mieć gwarancję, że będą cieszyć nasze oczy jak najdłużej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: