Choć zwą ją "kwiatem wampira", warto mieć tę roślinę w domu. Będzie pięknym, kolorowym akcentem

Jeśli masz dość szarej, brzydkiej pogody i chcesz wprowadzić do swojego domu więcej kolorów, to ta roślina sprawdzi się idealnie. Ma drobne, różnobarwne kwiaty i egzotyczny wygląd. Co najlepsze, jej pielęgnacja jest bardzo prosta. Wystarczy zadbać o podstawowe potrzeby "kwiatu wampira".

Jesienią niestety żegnamy zielone liście na drzewach i piękne, letnie kwiaty. Jeśli jednak brakuje ci koloru i chcesz wprowadzić do domu odrobinę wiosny, postaw na ozdobne rośliny doniczkowe o wyrazistych, dekoracyjnych kwiatach. Jedną z takich roślin jest fiołek afrykański. Sprawdź, jak o niego zadbać, by cieszył oko swoimi płatkami przez cały rok.

Zobacz wideo Przesadzajcie, a urośniecie! Oto, jak powinno się przesadzać rośliny doniczkowe!

Jak pielęgnować fiołka afrykańskiego? To idealna roślina do domu

Fiołek afrykański, zwany także sępolią, to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Swoją łacińską nazwę "Saintpaulia ionanthia" zawdzięcza odkrywcy, baronowi Walterowi von Saint Paul-Illare, który jako pierwszy zaobserwował roślinę w afrykańskich górach Usambara. To właśnie dlatego potocznie mówi się na nią fiołek afrykański. Chodź pochodzi z odległego kontynentu, szybko zaaklimatyzowała się w Europie, dzięki czemu z powodzeniem można uprawiać ją w domu. Co więcej, jej pielęgnacja jest niezwykle prosta. Kluczem do sukcesu jest zadbanie o roślinę w taki sposób, by nie straciła swoich pięknych kwiatów. Płatki fiołka afrykańskiego przybierają różne barwy w zależności od odmiany, jednak najczęściej można spotkać fioletowe, różowe, białe, a nawet dwukolorowe. Nieśmiało wystają nad mięsistymi, ciemnozielonymi liśćmi, co nadaj roślinie dodatkowego uroku. Choć niektóre legendy mówią, że "kwiat wampira" zakłóca wypoczynek, nie ma to nic wspólnego z faktami. Sprawdź, jak zadbać o tę roślinę, by kwitła u nas przez kolejne miesiące.

Gdzie powinien stać fiołek afrykański? Pamiętaj o tych zasadach pielęgnacji

Pielęgnacja fiołka afrykańskiego jest dość prosta, dlatego tak wiele osób decyduje się na tę roślinę. Bardzo ważne jest stanowisko. Mimo swojego afrykańskiego pochodzenia, ten gatunek nie jest fanem ostrego słońca. W naturalnym środowisku porastają górskie zbocza, dlatego najlepiej czują się w rozproszonym, lekkim świetle. Warto postawić roślinę na wschodnim lub północnym parapecie, natomiast na południowym ich liście mogą sparzyć od zbyt długiej ekspozycji na ostre światło. Kolejnym ważnym aspektem jest temperatura. Fiołek afrykański lubi ciepło, szczególnie gdy w pomieszczeniach panuje około 20 stopni Celsjusza. Jest jednak wrażliwy na chłodne przeciągi, dlatego lepiej nie trzymać go przy uchylonych oknach. Warto również pamiętać, że roślina ta lubi żyzne i przepuszczalne podłoże. To ważne, aby w glebie nie zalegała woda, ponieważ może to doprowadzić do gnicia korzeni i obumarcia kwiatów. Najlepiej podlewać fiołki dopiero wtedy, gdy ziemia zupełnie przeschnie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: