Grzyby są świetną bazą dla jesiennej kuchni: zupa z borowików, sos z maślaków, schabowe z kani, aromatyczne sosy - kto raz rozsmakuje się w leśnych smakach, ten będzie wracał po więcej. Jak suszyć i jak później przechowywać suszone grzyby? O szczegółach piszemy poniżej.
Zanim zawisną na nitce lub zostaną poddane cieplnej obróbce, zebrane grzyby muszą być oczyszczone pędzelkiem, ręcznikiem papierowym lub czystym zmywakiem. Trzeba usunąć resztki ziemi oraz listowie. Nie powinno się natomiast myć grzybów pod bieżącą wodą, bo będą suszyły się znacznie dłużej.
Jeśli chcemy zasuszyć grzyby na nici, pamiętajmy, że:
Nasze jesienne zbiory możemy wysuszyć również na kaloryferze. Wystarczy:
Popularnym sposobem suszenia grzybów jest również ta z użyciem piekarnika. Oto przepis:
Grzyby możemy suszyć także na słońcu. Ten sposób zadziała jednak tylko latem i wczesną jesienią, od lipca do września.
Gdy grzyby są już zasuszone, musimy przechowywać je w odpowiedni sposób, aby zachowały smak na długo i nie zepsuły się. Najlepiej sprawdzi się czysty, szklany słoik ze szczelną zakrętką. Pojemnik może być też metalowy, plastikowy natomiast nie, może przepuszczać wilgoć. Suszone grzyby można przechowywać i dodawać do potraw przez rok. Co jakiś czas warto sprawdzić ich stan i jakość. Na koniec ważna zasada: grzyby przechowujemy w ciemnym miejscu.