Dżem z aronii - bomba witaminowa i doskonałe źródło antyoksydantów. Koniecznie zrób tej jesieni!

Dżem z aronii nie należy może do czołówki najpopularniejszych przetworów na zimę, ale warto wiedzieć, że to przysmak, który wywiera bardzo korzystne działanie na funkcjonowanie naszego organizmu. Aronia to prawdziwa bomba witaminowa, pełna cennych właściwości prozdrowotnych. Jak zrobić pyszny dżem z aronii i dlaczego warto?

Dżem z aronii to prawdziwa perełka wśród zimowych przetworów. Aronia charakteryzuje się bardzo cierpkim smakiem owoców i rzadko jest spożywana na surowo. Najczęściej występuje w naszej diecie w postaci soku lub dżemu z aronii i to właśnie temu ostatniemu przyjrzymy się tu bliżej. 

Zobacz wideo Rolada drożdżowa z konfiturą i kruszonką

Dżemy z aronii to prawdziwa skarbnica witamin i nie tylko. Dlaczego warto jeść dżem z aronii?

Dżemy z aronii zaczynają coraz częściej pojawiać się w naszych jadłospisach, choć trzeba przyznać, że swoją popularnością daleko jeszcze odbiegają do przysmaków takich jak dżem z truskawek czy dżem z malin. A szkoda. Aronia jest jednym z najzdrowszych owoców. Zawiera szereg cennych składników odżywczych, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie organizmu na różnych płaszczyznach. W aronii znajdziemy m.in.:

  • witaminę C, która działa wspierająco na układ odpornościowy człowieka i wspomaga organizm w walce z sezonowymi infekcjami
  • przeciwutleniacze, które neutralizują wolne rodniki i dzięki temu spowalniają proces starzenia organizmu 
  • antocyjany, które wywierają korzystny wpływ na układ krążenia i przyczyniają się do zmniejszenia ciśnienia tętniczego krwi, a także wpływają pozytywnie na zdrowie oczu.

Aronia wpływa ponadto na obniżenie poziomu cukru we krwi, co jest szczególnie istotne dla osób zmagających się z problemami z gospodarką węglowodanową w organizmie.    

Dżem z aronii — przepis na smaczny i zdrowy przysmak

Jak zrobić dżem z aronii? Przepis na podstawową wersję smakowitego dżemu z aronii jest prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do samodzielnego przygotowania zdrowego dżemu z aronii będziesz potrzebować następujących składników:

  • 2 kg owoców aronii 
  • kilogram cukru 
  • sok wyciśnięty z cytryny 
  • szklanka wody 

Sposób przygotowania:

Owoce aronii dokładnie opłucz pod bieżącą wodą, a następnie umieść w dużym garnku. Delikatnie rozgnieć owoce, aby wydobyć z nich sok. Do garnka wlej szklankę wody i gotuj pod przykryciem przez pół godziny. W tym czasie owoce zmiękną i puszczą sok. Dolej więcej wody w przypadku, gdyby odparowała zbyt szybko. Ugotowane owoce zblenduj na gładką masę, a następnie dodaj cukier i sok z cytryny i całość dokładnie wymieszaj. Gotuj jeszcze przez ok. godzinę. Gorący dżem z aronii przełóż do wyparzonych wcześniej słoiczków. Szczelnie zakręć i odstaw do góry dnem do ostygnięcia.  

Dżem z aronii i jabłek — jak przełamać cierpkość aronii?

Jeżeli obawiasz się, że sama aronia będzie zbyt cierpka w smaku, to przygotuj dżem z aronii i jabłek. Takie połączenie pozwoli na uzyskanie nowej, łagodniejszej kombinacji smakowej. Aby zrobić dżem z aronii i jabłek, będziesz potrzebować:

  • kilogram owoców aronii 
  • kilogram jabłek (odmiana słodko-kwaśna)
  • kilogram cukru 
  • 500 ml wody 
  • 2 łyżki soku z cytryny (opcjonalnie)

Sposób przygotowania:

Jabłka i aronię dokładnie umyj. Jabłka obierz i pokrój na małe kawałki. W dużym garnku umieść jabłka i aronię, dodaj wodę, a następnie zagotuj pod przykryciem przez ok. 20 minut. Gdy owoce będą miękkie, zblenduj je na gładką masę. Dodaj cukier oraz sok z cytryny (jeżeli go używasz). Gotuj pod przykryciem przez ok. 30-40 minut, co jakiś czas mieszając zawartość garnka. Gotowy dżem z aronii i jabłek przełóż do wyparzonych słoików. Słoiki zamknij i odstaw do góry dnem do ostudzenia. 

Dżem z aronii — przepisy na zmodyfikowane wersje dżemu. Jak wykorzystać dżem z aronii?

W jaki jeszcze sposób można przygotować smakowity dżem z aronii? Przepisy na dżem aroniowy można swobodnie modyfikować według indywidualnych preferencji smakowych. Wariacji na temat dżemu z aronii jest dużo, a najczęściej jako dodatkowy składnik wykorzystywane są pomarańcze, maliny, gruszki, a nawet orzechy. Ze smakiem aronii dobrze komponują się także przyprawy takie jak m.in. imbir lub wanilia. Dżem z aronii to produkt, który możemy wykorzystać na wiele różnych sposobów. Idealnie sprawdza się jako dodatek do naleśników i gofrów. Można nałożyć go także bezpośrednio na chleb lub chrupiącą bułeczkę. Dżem z aronii z powodzeniem wykorzystamy do domowych wypieków np. torów własnej roboty, ale idealnie będzie smakował także w wersji wytrawnej — jako dodatek do mięs pieczonych i pasztetów.   

Zobacz też: Pij ten sok z polskiego superowocu. Pomoże ujarzmić cholesterol i zadbać o serce

Więcej o: