Mole ubraniowe mają co prawda niewielkie rozmiary, ale mogą wyrządzić naprawdę ogromne szkody. Uważane są za jedne z najbardziej uciążliwych "gości" w naszych domach, a ich wyproszenie może być nie lada wyzwaniem.
Jak wyglądają mole ubraniowe? Mole ubraniowe to niewielkie owady z rzędu motyli, które najczęściej żywią się tkaninami pochodzenia naturalnego, takimi jak m.in. futra, wełna czy jedwab. Choć dorosła postać mola ubraniowego nie jest raczej szkodliwa, to duże spustoszenie sieją larwy, które odpowiadają za zjadanie materiałów i niszczenie naszych ubrań. Larwy moli ubraniowych mają podłużne ciało w jasnym kolorze i ciemną główkę. Długość ich ciała może dochodzić do 10 mm. Swoim wyglądem przypominają gąsienice. Dorosłe osobniki mają widocznie połyskujące skrzydła, a ich wielkość waha się w przedziale od 6 do 9 mm. Mole ubraniowe mogą dostać się do naszych domów na kilka sposobów. Najczęściej przynoszone są na ubraniach, które były przechowywane w miejscach takich jak np. piwnice, strychy, magazyny odzieży. Nawet niewielka ilość jaj mola ubraniowego, przyniesionych do domu, może prowadzić do bardzo szybkiego tworzenia się licznych kolonii szkodników, które zaczynają żywić się naszymi ubraniami. Choć wspomnieliśmy wcześniej, że mole ubraniowe żywią się głównie tkaninami pochodzenia naturalnego, to w rzeczywistości mogą zjadać także materiały syntetyczne, zabrudzone np. tłuszczem lub resztkami jedzenia. Jeżeli w naszym sąsiedztwie występuje problem moli ubraniowych, to istnieje duże ryzyko, że przedostaną się one także do naszego mieszkania np. poprzez szczeliny w ścianach. Mole ubraniowe mogą przeniknąć do naszych domów także np. przez otwarte okna lub drzwi.
Wiemy już, jak wyglądają i skąd się biorą mole ubraniowe. Jak się pozbyć niechcianych gości z domu i czy istnieją sposoby zabezpieczenia się na przyszłość? O obecności moli ubraniowych w naszym domu mogą świadczyć różne przesłanki. Najczęściej zauważamy po prostu dziury w ubraniach, zwłaszcza tych wykonanych z naturalnych materiałów. W garderobach, szufladach lub bezpośrednio na ubraniach można zauważyć także charakterystyczne kokony. Rozpoznanie larw jest raczej trudne, ale może zdarzyć się tak, że dostrzeżemy je na powierzchni materiałów. Choć zwalczanie moli ubraniowych to trudne i czasochłonne zadanie, to dobra wiadomość jest taka, że jest to możliwe, a ponadto istnieją sposoby na to, aby zapobiec pojawieniu się problemu w przyszłości.
Mole spożywcze a ubraniowe — jak je odróżnić? Choć mole spożywcze i mole ubraniowe są blisko ze sobą spokrewnione, to można wskazać znaczne różnice między nimi. Główną różnicą jest preferowanie odmiennego stanowiska żerowania. Mole spożywcze gromadzą się w szafkach z produktami spożywczymi takimi jak m.in. ryż, kasze czy herbata. Różnicę można dostrzec także w wyglądzie. Mole spożywcze są nieco większe od moli ubraniowych, a ich skrzydła nie są połyskujące. Chociaż i jeden i drugi gatunek może wyrządzić poważne szkody, to wydaje się, że pozbycie się moli ubraniowych z domu jest jednak trudniejsze i bardziej skomplikowane. Szkody wyrządzone przez mole ubraniowe mogą nas również więcej kosztować, zwłaszcza jeżeli mówimy o ubraniach wykonanych w drogich materiałów, jak np. jedwab.