Jesień to nie tylko czas przyjemnego wygrzewania się pod kocykiem i popijania ulubionej herbatki, ale także okres, w którym roślinność pomału przygotowuje się do nadejścia zimy - a my musimy jej w tym pomóc. Prace ogrodowe wbrew pozorom nie dotyczą tylko właścicieli bogato obsadzonych rabatek. Trawnik również wymaga szczególnej pielęgnacji przed mroźnym sezonem. Zobacz, jak zadbać o zielony dywan, żeby jesienią ponownie mógł zdobić twoją posesję.
Zanim jesienny wiatr na dobre przegoni nas na kanapy, w ogrodzie, należy pamiętać o wykonaniu kilku istotnych prac pielęgnacyjnych. Wiele osób odpuszcza sobie koszenie trawy wraz ze zmianą pogody. Okazuje się jednak, że może to być bardzo duży błąd. Zanim kolorowe liście zasłonią zielony dywan, warto ten ostatni raz przejść się po posesji z kosiarką. Dlaczego? Pozostawienie zbyt wysokich źdźbeł trawy na zimę mogłoby doprowadzić do przegnicia roślinności, dlatego pod żadnym pozorem nie powinno się pomijać jesiennego koszenia, które najbezpieczniej jest przeprowadzić przed pierwszymi przymrozkami. Najpóźniejszym dopuszczalnym terminem jest koniec października. Zbyt długie odwlekanie tej powinności może skutkować przemarznięciem korzeni. Ważna jest również długość. Przed zimą trawnik trzeba skrócić maksymalnie do 4 cm długości. Kiedy już uporamy się z ostatnim cięciem, kolejnym istotnym zabiegiem jest nawożenie. Sprawdź, jakich produktów warto użyć, zanim nadejdą przymrozki.
Trawa w okresie jesiennym nie rośnie już tak samo intensywnie jak wiosną czy też latem, dlatego warto zdecydować się na ostatnie koszenie w pierwszej połowie października. Jest to najodpowiedniejszy termin również do przeprowadzenia nawożenia, które wzmocni trawnik przed zimą i tym samym pozwoli nam cieszyć się pięknym, zielonym dywanem, kiedy nadejdzie wiosna. Jakich produktów użyć? W tym zadaniu doskonale spisze się obornik bogaty w minerały - potas, magnez i fosfor. To właśnie dzięki tym składnikom nie będziesz musiał się martwić o kondycje trawy w przyszłym sezonie. Zdecydowanie dobrym posunięciem będzie rezygnacja z nawozów o sporej ilości azotu. Dodatkowo warto przeprowadzić aerację, która napowietrzy glebę i pomoże w prawidłowy sposób pobierać niezbędne materiały odżywcze.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.