Dobrze wyposażona spiżarnia potrafi być nieocenionym źródłem komfortu psychicznego gospodarzy domu. Zanim jednak zaczniemy uzupełniać zapasy produktów z długim terminem przydatności, upewnijmy się, czy na pewno znamy znaczenie etykiet znajdujących się na opakowaniach. Mówi się, że diabeł tkwi w szczegółach. W tym przypadku drobna gra słów może mieć duży wpływ na to, jak zagospodarujemy budżet domowy.
Uczęszczając na zakupy sporo osób zwraca uwagę na datę ważności produktu - tak zwykło się o niej mówić. Okazuje się, że te parę cyfr niekoniecznie musi oznaczać, że wraz z upływem konkretnego terminu żywność jest skazana na śmietnik. Producenci wyróżniają dwa określenia:
Kiedy na opakowaniu danego produktu zauważymy pierwsze z nich, możemy mieć pewność, że wraz z upływem wskazanej daty, konsumpcja jest już niemożliwa. Zazwyczaj tego typu napis można dostrzec na pokarmach nietrwałych, które wymagają przechowywania w określonych warunkach. Druga etykieta oznacza, że produkt smakuje najlepiej do określonego dnia. Po jego upływie jedzenie zacznie tracić swoje właściwości, niemniej jednak wciąż można go spożywać. Posiadanie tej wiedzy może pomóc uniknąć nadmiernego wyrzucania żywności, która wciąż jesteśmy w stanie spożytkować. Jeśli zależy nam na posiadaniu w spiżarni awaryjnych produktów, stawiajmy na te, których termin ważności sięga nawet do kilkunastu, a nawet i kilkudziesięciu lat.
Termin ważności produktu obecnie można znaleźć na każdym opakowaniu. Niemniej jednak od lat zdążyło się utrzeć przekonanie, że niektóre składniki wykorzystywane w życiu codziennym nie ulegają zniszczeniu. Wystarczy odpowiednia forma ich przechowywania, aby nie trzeba było się martwić o ich zdatność. Do tej grupy należy cukier, sól, przyprawy sypkie, ocet oraz miód. Szczelne pojemniki trzymane z dala od wilgoci są w stanie zapewnić tym produktom bezterminowy okres przydatności do spożycia. W gastronomii do cennych asortymentów, wartych wygospodarowania przestrzeni w spiżarni zalicza się również:
Przechowywane we właściwy sposób mogą posłużyć nawet po upływie kilkudziesięciu lat od zakupu. W przypadku mąki i ryżu ważne jest, aby przesypać je do szczelnych pojemników, w celu uniknięcia rozmnożenia się w nich kolonii wołki mącznej.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.