Regulacja okien na zimę. Gdy w domu robi się coraz chłodniej, przełącz okna na tryb zimowy

Gdy temperatury na dworze znacząco spadają, pomocna może okazać się regulacja okien na zimę. Dzięki niej możemy nie tylko poprawić swój komfort życia, ale również zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.

Regulacja okien na zimę w większości przypadków nie jest zbyt skomplikowana. Najczęściej polega na obróceniu określonego elementu w skrzydle okiennym, często nie trzeba nawet mieć do tego specjalistycznych narzędzi.

Zobacz wideo 3 domowe sposoby na to, by twoje okna zawsze lśniły czystością

Regulacja okna zima/lato

Regulacja okna zima/lato to najprościej rzecz ujmując ręczna regulacja docisku skrzydła okiennego do ościeżnicy. Pozwala ona na utrzymanie w pomieszczeniu optymalnej temperatury i korzystnego mikroklimatu. Regulacja okna zima/lato dostosowuje docisk skrzydła okiennego do ościeżnicy do panujących zimą czy latem warunków atmosferycznych. Zwiększenie lub zmniejszenie docisku skrzydła okiennego odpowiednio zwiększa lub zmniejsza szczelność okna. Jeśli skrzydło okienne jest zbyt słabo dociśnięte do ramy okiennej zimą, to odczuwamy dyskomfort związany z tym, że wieje od okna. Gdy na dworze jest zimno czy wręcz mroźno, a często też wietrznie, skrzydło okienne powinno być dociśnięte do ramy mocniej, co ułatwi utrzymanie wysokiej temperatury w pomieszczeniu. Większy docisk pozwala na zredukowanie utraty ciepła oraz zlikwidowanie możliwości wnikania do pomieszczenia chłodu z zewnątrz. Z kolei latem zalecane jest rozszczelnienie okna. Lżejszy docisk skrzydła okiennego do ramy ułatwia wówczas prawidłową cyrkulację powietrza, pozwala na uniknięcie zaduchu oraz zbyt wysokiej temperatury w pomieszczeniu.

Regulacja docisku okna

Regulacja docisku okna może więc zwiększyć lub zmniejszyć jego szczelność. Zwiększenie docisku skrzydła okiennego zimą zmniejsza możliwość uciekania ciepłego powietrza z pomieszczenia, co przekłada się na realne oszczędności w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. Należy pamiętać, że maksymalny docisk skrzydła okiennego do ramy co prawda zwiększy komfort termiczny, ale ograniczy dopływ świeżego powietrza, dlatego konieczne jest sprawdzenie sprawności instalacji wentylacyjnej. Warto też mieć na uwadze, że ustawienie zbyt dużego docisku skrzydła okiennego może prowadzić do szybszego zużywania się okuć okiennych. Nieumiejętna regulacja może wręcz skutkować poluzowaniem rolek ryglujących, a w konsekwencji nawet zniszczeniem okuć okiennych. Dlatego też czasem lepiej jest skorzystać z usług specjalistów, którzy wyregulują nasze okna tak, by służyły nam na długie lata.

Brak regulacji docisku okna

Brak regulacji docisku okna we współcześnie produkowanych na polski rynek oknach jest niedopuszczalny. Okna muszą spełniać rygorystyczne normy jakościowe, a jedną z obowiązkowych funkcji jest możliwość dostosowania siły docisku skrzydła okiennego do ramy w zależności od pory roku. Brak regulacji docisku okna zimą pozwoliłby na zbyt swobodną wymianę powietrza w mieszkaniu poprzez pojawienie się mikroszczelin i przeciągów, co w konsekwencji generowałoby nadmierne koszty ogrzewania. I odwrotnie, latem zbyt mocno przylegające do ramy skrzydło okienne uniemożliwiałoby wymianę powietrza, a tym samym usuwanie wilgoci z mieszkania i prowadziłoby do osadzania się grzybów i pleśni. Dlatego też poszczególne elementy okuć okiennych muszą być wyposażone w funkcje regulacyjne.

Regulacja okien plastikowych

Regulacja okien plastikowych (podobnie jak okien aluminiowych czy hybrydowych) może przekładać się na podwyższenie komfortu przebywania w pomieszczeniu oraz realne oszczędności, zmniejszając straty ciepła zimą i zwiększając wentylację pomieszczenia latem. Regulacja docisku okien opisana jest zwykle w instrukcji obsługi dołączonej do dokumentów zakupu okien. Jeśli jednak takową nie dysponujemy, z reguły jesteśmy sobie w stanie poradzić samodzielnie, bez konieczności wzywania fachowców. Warto wiedzieć, że w okuciach skrzydeł okiennych znajdują się rygle, czyli elementy odpowiadające za zamykanie i otwieranie okna. Najczęściej są to okrągłe bądź też ośmiokątne rolki, które poruszają się w płaszczyźnie pionowej. Elementy te jednakże kręcą się również wokół własnej osi, a ruch ten reguluje docisk skrzydła okiennego do ościeżnicy. Zazwyczaj do przestawienia tego elementu do pożądanej przez nas pozycji wystarczy użycie śrubokrętu lub ewentualnie kombinerek, czasem konieczne może okazać się użycie specjalnego klucza do okien. Fabrycznie elementy regulujące docisk skrzydła okiennego do ościeżnicy ustawione są najczęściej w pozycji neutralnej. Przekręcenie takiej rolki w lewo lub w prawo zmniejszy lub zwiększy docisk okna, a tym samym jego szczelność. Zatem, aby przestawić rygiel z trybu letniego na tryb zimowy, trzeba obrócić odpowiedzialny za regulację docisku element o 180 stopni względem ustawienia letniego.

Regulacja okna balkonowego

Regulacja okna balkonowego w zakresie jego szczelności powinna być przeprowadzana podobnie jak w przypadku pozostałych okien dwa razy do roku. Przyleganie drzwi balkonowych do ościeżnicy musi być odpowiednio duże zimą, by zapobiegać utracie ciepła z mieszkania czy domu. W okresie letnim z kolei zalecane jest zmniejszenie szczelności okna balkonowego, by zapewnić swobodną cyrkulację powietrza. W momencie montażu okna balkonowego, podobnie jak w przypadku innych okien, elementy odpowiadające za regulację docisku okna znajdują się w pozycji neutralnej. Dopiero ich przekręcenie o 90 stopni w lewo czy też w prawo spowoduje zmniejszenie lub zwiększenie docisku drzwi balkonowych do ramy. Pamiętajmy, by nie kręcić regulacją na siłę, bo możemy uszkodzić gwint.

Więcej o: