Czy 2 listopada jest dniem wolnym od pracy? Czy sklepy są otwarte? Zobacz, jak świętujemy Zaduszki

Czy 2 listopada jest dniem wolnym od pracy? Początek listopada to czas, kiedy tłumnie odwiedzamy groby naszych bliskich na cmentarzach. Wiele osób wyjeżdża nawet w najodleglejsze zakątki kraju, aby móc zapalić znicz na nagrobku. Czy mamy wtedy wolne od pracy? Sprawdzamy.

Czy 2 listopada jest dniem wolnym od pracy? Wiele osób, które planują odwiedzić groby bliskich zmarłych w listopadzie, zastanawia się, czy aby uczcić Dzień Zaduszny, trzeba wziąć urlop w pracy czy dzień wolny zagwarantowany jest ustawowo. Jak jest w rzeczywistości? Sprawdzamy. 

Zobacz wideo Na cmentarzach może wkrótce zabraknąć miejsca

Dzień Zaduszny a dzień Wszystkich Świętych. 

Dzień Zaduszny, czyli 2 listopada i dzień Wszystkich Świętych, czyli 1 listopada, są ze sobą ściśle powiązane. Choć oba święta mają inną tradycję i wymiar, to sposób celebrowania tych dni jest bardzo do siebie zbliżony. Są to dni, kiedy pamiętamy o zmarłych w sposób szczególny. Już na kilka tygodni przed 1 listopada, na półkach sklepowych znajdziemy bardzo duży wybór różnego rodzaju zniczy i wiązanek, którymi dekorujemy groby naszych bliskich. Dekoracja nagrobków na listopadowe święta ku czci zmarłych, jest nieodłącznym elementem celebracji. Zapalenie znicza na grobie bliskich zmarłych potwierdza, że o nich pamiętamy i chcemy oddać im cześć. Cmentarze są wypełnione po brzegi wiernymi, którzy w tych dniach uczestniczą w mszach świętych i oddają się modlitwie, zadumie i refleksji. Trzeba wiedzieć jednak, że istnieją dosyć duże różnice między istotą celebrowania Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego.

W tradycji katolickiej dzień 1 listopada, czyli Wszystkich Świętych, poświęcony jest - jak sama nazwa wskazuje - zmarłym, którzy zostali kanonizowani lub beatyfikowani oraz tym, którzy dostąpili chwały nieba, ale nie zostali oficjalnie uznani za świętych. Mowa tutaj o zwykłych wiernych, których życie było nacechowane świętością. Dzień Zaduszny, czyli 2 listopada, to święto, w czasie którego czcimy wszystkich zmarłych, ale szczególnym modlitwom polecamy tych wiernych zmarłych, których dusze przebywają w czyśćcu i aby mogli dostąpić chwały zbawienia, potrzebują modlitwy.      

Zaduszki - jak obchodzono święto zmarłych dawniej?

Dziś Zaduszki mają zupełnie inny wymiar, w porównaniu do dawnych obrzędów i zwyczajów związanych z Dniem Zmarłych. W tradycji ludowej Święto Zmarłych było celebrowane w bardzo uroczysty sposób. Wierzono, że przełom października i listopada to czas, kiedy granica między światem żywych i zmarłych jest najcieńsza, dlatego zmarli powracają na ziemię i odwiedzają swoje domostwa. Ludzie im w tym bardzo pomagali. Na rozstajach dróg palono duże ognisko, przy którym zmarli mogli się ogrzać. Drewno na ognisko zbierano cały rok. Każdy, kto przechodził obok paleniska, miał obowiązek dołożyć od siebie jedną gałązkę. Światła zapalano także w oknach, aby zmarli mogli rozpoznać swój dom. 

Co ciekawe, w czasie obchodów Święta Zmarłych zabronione było wykonywanie wielu czynności. Nie można było m.in. szyć, aby nie skaleczyć przypadkiem zmarłego lub aby nie zaplątał się on w używane nici. Niewskazane było także rozpalanie w piecu na wypadek, gdyby zmarły chciał dostać się do swojego domu kominem. Szczególną rolę w obchodach listopadowych świąt odgrywali żebracy. Wierzono, że mają oni szczególne moce i potrafią komunikować się ze zmarłymi. W domach wyprawiano uroczyste uczty, a żebracy odgrywali na nich często rolę guślarza, czyli pośrednika między żywymi i zmarłymi. Dla zmarłych zostawiano dodatkowe nakrycie na stole na wypadek, gdyby zgłodnieli. Serwowano wówczas głównie kasze, miód i chleb. Wierzono, że na ziemię schodzą zarówno dobre, jak i złe duchy, dlatego przez dwa dni ludzie starali się nie wychodzić z domów, aby nie spotkać przypadkiem nieprzychylnego ducha i go nie rozgniewać, co mogłoby skutkować nieszczęściem i złą passą dla rodziny.  

2 listopada - dzień wolny od pracy czy nie?

Zaduszki, czyli 2 listopada to dzień wolny czy nie? Choć Dzień Zaduszny w tradycji kościoła jest szczególnie poświęcony wszystkim zmarłym, to nie jest świętem państwowym, czyli tzw. dniem ustawowo wolnym od pracy. Dniem ustawowo wolnym od pracy jest natomiast 1 listopada, czyli dzień Wszystkich Świętych. W 2024 r. Dzień Zaduszny przypada jednak w sobotę, dlatego dla wielu osób jest to dzień wolny, co w połączeniu z 1 listopada, który wypada w piątek i jest wolny ustawowo, daje łącznie trzy dni wolnego od pracy. Mimo że 2 listopada nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, to w 2024 r. korzystne ułożenie kalendarza sprawia, że wiele z nas ma możliwość odwiedzenia nagrobków bliskich zmarłych na cmentarzach, nawet tych bardziej odległych. 

Więcej o: