Warto więc zadać sobie nieco trudu, by zdobyć wiedzę na temat tego, gdzie wyrzucać pieluchy. Prawidłowa segregacja odpadów jest ważna z wielu względów, przede wszystkim ma jednak ogromne znaczenie dla środowiska naturalnego.
Każdy młody rodzic, który po raz pierwszy przewija swoje dziecko, może zastanawiać się, gdzie wyrzucać pieluchy. Z racji tego, że od początku stycznia 2020 roku w naszym kraju wprowadzono obowiązkową segregację odpadów, znajomość zasad segregacji śmieci może pomóc nam nie popełnić błędów przy wyrzucaniu zużytych artykułów higienicznych, jakimi są m.in. pieluszki jednorazowe. Wdrożony w naszym kraju Wspólny System Segregacji Odpadów, zgodny z dyrektywą Unii Europejskiej, oparty jest na podziale odpadów na pięć różnych frakcji. Prawidłowa segregacja ma pomóc chronić środowisko naturalne, a także jest korzystna ze względów ekonomicznych, m.in. poprzez możliwość odzyskania wielu surowców wtórnych. Część odpadów dzięki poddaniu ich recyklingowi może ponownie wrócić do obiegu. Będzie to możliwe jedynie przy prawidłowej selekcji odpadów. O ile wiele z wytwarzanych przez gospodarstwa odpadów komunalnych jest łatwo sklasyfikować, o tyle wciąż jednak są takie, które przysparzają nam problemów. Najczęściej są to śmieci wykonane z różnych materiałów, przez co zaklasyfikowanie ich do jednej, konkretnej frakcji, staje się trudne. Takimi odpadami są z pewnością środki higieny osobistej, a w szczególności zużyte pieluchy.
Zastanawiając się, gdzie wyrzucać pieluchy, musimy postępować zgodnie ze wskazówkami określonymi przez obowiązujący w Polsce system segregacji śmieci. Oparty jest on o pięć frakcji, które kojarzone są zwykle z odpowiednimi kolorami pojemników. Odpady dzielimy bowiem na:
Choć na poszczególnych koszach z reguły umieszczone są szczegółowe opisy, które informują nas, jaki rodzaj śmieci można wrzucać do danego pojemnika, to wciąż mamy trudności z zaklasyfikowaniem niektórych odpadów. Takim odpadem są z pewnością pieluchy jednorazowego użytku. Jako produkty o mieszanym składzie na pewno nie są łatwym do sklasyfikowania odpadem. Dlatego warto je potraktować podobnie, jak inne tego typu materiały higieniczne, i wrzucać do pojemnika na odpady zmieszane.
Zastanawiając się, gdzie wyrzucać pieluchy jednorazowe, często staramy się sugerować ich składem. I poniekąd jest to słuszne. Według danych podawanych przez producentów, w składzie pieluch jednorazowych znajdziemy takie tworzywa, jak polipropylen, poliester, elastan i celuloza. Taka kombinacja substancji sprawia, że pieluchy nie kwalifikują się do żadnego z pojemników na odpady selektywne. Właściwym dla nich miejscem, jak i dla innych tego typu materiałów higienicznych, będzie czarny pojemnik na odpady zmieszane. Jednorazowe pieluchy nie mogą być poddawane recyklingowi, m.in. dlatego, że mają kontakt z wydzielinami ludzkiego ciała, przez co mogą stać się źródłem różnych groźnych drobnoustrojów a w konsekwencji stanowić zagrożenie epidemiologiczne. Na dodatek nie wszystkie materiały, z których pieluchy są wykonane, nadają się do odzysku. Wiedząc to wszystko, nie powinniśmy już więcej zastanawiać się, gdzie wrzucać pieluchy jednorazowe. Pamiętajmy, zużyte pieluchy, podobnie jak inne artykuły higieniczne, takie jak choćby podpaski, tampony czy maseczki na twarz, powinny trafić do pojemnika na odpady zmieszane, tego w kolorze czarnym.