Zapowietrzony grzejnik to spory problem, przez który możemy tracić wiele ciepła. Wszystkie grzejniki żeliwne i aluminiowe trzeba odpowietrzać. W ten sposób możemy sporo zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Jak odpowietrzyć grzejnik? To wcale nie takie trudne.
Kaloryfery, które dawno nie były odpowietrzane, często wydają charakterystyczne odgłosy. Słychać szum i bulgotanie znajdującej się w nich wody. To jasny sygnał, że należy zadbać o odpowiedni poziom wody w instalacji, właśnie poprzez odpowietrzenie grzejnika.
Innym znakiem, że kaloryfer należy odpowietrzyć, jest nierównomiernie rozkładające się ciepło. Jeśli grzeje tylko dół naszego kaloryfera, to sygnał, że brakuje w nim wody. Receptą na ten problem jest właśnie odpowietrzanie instalacji grzewczej.
Regularne odpowietrzanie kaloryferów jest bardzo ważne. Grzejnik, kiedy jest zapchany, nie ma szansy prawidłowo funkcjonować i dostarczyć nam dość ciepła. Może to się przekładać na wysokość rachunków w okresie grzewczym. W niektórych sytuacjach taki grzejnik może zupełnie przestać grzać. Do odpowietrzania kaloryferów nie jest potrzebna profesjonalna pomoc - możemy to zrobić samodzielnie.
Kaloryfery żeliwne i aluminiowe można odpowietrzyć bez większych trudności. Procedura w obu przypadkach jest dość podobna. Żeby wszystko poszło gładko, potrzebny nam będzie klucz francuski lub śrubokręt, szmatka i jakieś duże naczynie.
Zaczynamy od ustawienia temperatury na 0 lub zakręcenia zaworu zasilającego. Kaloryfer musi być zimny. Następnie używamy klucza, żeby odkręcić śrubki. Robimy to bardzo powoli i delikatnie. Kiedy usłyszymy syknięcie, to znaczy, że dobrze wykonujemy swoje zadanie. Woda powinna zacząć wyciekać. Czekamy, aż strumień się ustabilizuje. Pierwotnie woda będzie wypływać chaotycznie, topiero kiedy strumień stanie się równomierny, kaloryfer będzie odpowietrzony. Możemy zakręcić go i użytkować jak zwykle.
Jeśli w naszym domu mamy grzejniki olejowe elektryczne lub energooszczędne, to do odpowietrzania wykorzystujemy specjalnie wbudowany odpowietrznik. Jeśli urządzenie nie posiada tego elementu, to możliwe, że konieczna będzie pomoc fachowca. Czasami zdarza się też, że w takich kaloryferach koniecznie jest uzupełnienie oleju.
Warto pamiętać, że zapowietrzanie się grzejników, to zupełnie normalne zjawisko - nie świadczy to o żadnej wadzie naszego kaloryfera.