Trudno o coś bardziej irytującego niż insekty buszujące w naszym domu. Jednym z najpopularniejszych gatunków jest rybik cukrowy. To srebrzysty, bezskrzydły owad, którego zwykle można spotkać w kuchni lub łazience. Choć nie jest groźny ani nie wyrządzają żadnych szkód, to jego wygląd bywa odpychający i mało kto chciałby mieć w domu takiego nieproszonego gościa. Niestety rozmnaża się w zastraszającym tempie, więc powinniśmy zacząć działać od razu, gdy tylko zauważymy jego obecność. Jeśli chemiczne preparaty ze sklepu nie działają, warto sięgnąć po domowe sposoby.
Rybiki cukrowe łatwo rozpoznać. Mają srebrzyste ciała o długości około 13-20 milimetrów, długie, nitkowate czułki oraz szczecinki na końcu odwłoka. Gatunek ten trafił do Europy z tropików, więc lubi ciepłe i wilgotne miejsca. To właśnie dlatego owady zwykle spotykamy w łazience. W ciągu dnia trudno je dostrzec, ponieważ na poszukiwanie pożywienia wychodzą głównie w nocy. Przez większość czasu chowają się w trudno dostępnych miejscach, takich jak ciemne kąty, spody szafek czy nawet framugi, dlatego walka z tymi owadami może być długa i bezskuteczna. Na początek warto wypróbować tradycyjne metody, czyli regularne odkurzanie i sprzątanie łazienki. Jeśli mimo tego rybiki wciąż się pojawią, trzeba sięgnąć po konkretne środki. W sklepach znajdziemy wiele preparatów na walkę z owadami i robakami pełzającymi, jednak trzeba pamiętać, że są one silnie chemiczne, więc stanowią zagrożenie dla domowych zwierząt lub małych dzieci. Nie oznacza to jednak, że musimy pogodzić się z obecnością rybików. Jest kilka domowych sposobów, które mogą nam pomóc.
Jeśli rybiki zagnieździły się w trudno dostępnych miejscach, których nie można w pełni wyczyścić, to warto przygotować specjalną pułapkę. Będziesz potrzebować do niej tylko ziemniaka i folii aluminiowej. Przetnij surową bulwę na pół, a następnie połóż ją na kawałku folii. Tak przygotowaną pułapkę należy umieścić w kątach pomieszczenia lub tam, gdzie zwykle widujemy rybiki. Najlepiej zostawić ziemniaka w łazience na noc, ponieważ owady wychodzą głównie o tej porze. Rano powinniśmy zauważyć na foli mnóstwo pełzaków. Rybiki żywią się głównie produktami zawierającymi skrobię i inne polisacharydy, dlatego ziemniak skutecznie je przyciągnie. Folię należy szczelnie zawinąć i wyrzucić, a samą metodę powtarzać tak często, aż w końcu owady przestaną się na niej pojawiać.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.